Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 19.09.2014

Białoruś zawiesza pieszy ruch na drogowych przejściach z Polską i innymi krajami UE

Białoruś zatrzymuje od 1 października pieszy ruch na drogowych przejściach granicznych z Polską, Litwą i Łotwą - poinformował rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Aleksander Ciszczanka.
Białoruś zawiesza pieszy ruch na drogowych przejściach z Polską i innymi krajami UERafamiga/Wikimedia Commons/CC

- Państwa sąsiednie zostały już powiadomione w sposób przewidziany prawem. Decyzja ta wynika z braku na białoruskich przejściach granicznych niezbędnej infrastruktury dla ruchu pieszego: osobnych korytarzy dla pieszych oraz osobnych terminali celnych i granicznych - powiedział rzecznik.
Według niego pieszym nie jest obecnie zagwarantowany konieczny poziom bezpieczeństwa i "stale powstają trudne sytuacje" na przejściach, projektowanych wyłącznie z myślą o ruchu samochodowym.

- Ta sytuacja stwarza wiele powodów dla uzasadnionych próśb i skarg obywateli, w tym cudzoziemców, oraz krytycznych publikacji w mediach - oświadczył Ciszczanka.
Jak dodał, rosnąca popularność przekraczania granicy pieszo sprawiała, że na przejściach powstawały nawet kolejki pieszych.
W związku z tym "białoruska strona jest zmuszona czasowo wstrzymać rozpoczęty w ubiegłym roku eksperyment do czasu zakończenia przez Państwowy Komitet Graniczny Republiki Białoruś działań na rzecz unowocześnienia infrastruktury przejść granicznych z uwzględnieniem interesów ruchu pieszego" - dodał Ciszczanka.

Czytaj także: Białoruś nie podaje daty wprowadzenia małego ruchu granicznego >>>

Białorusini jeździli do Polski na zakupy

Od 1 stycznia 2014 r. można było pieszo przekraczać granicę Polski z Białorusią w Kuźnicy. Wcześniej było to możliwe tylko na turystycznym przejściu granicznym w Białowieży. Planowano, że od 2015 r. pieszy ruch będzie możliwy także na przejściu Połowce-Pieszczatka.
Według polskich służb granicznych zainteresowanie możliwością przekraczania pieszo granicy w Kuźnicy było spore, przy czym zdecydowaną większość podróżnych stanowili Białorusini, którzy robili w Polsce zakupy.

Białorusini, zwłaszcza ci mieszkający w obwodach przygranicznych, masowo kupują w państwach UE - przede wszystkim w Polsce, a także na Litwie - towary przemysłowe, sprzęt gospodarstwa domowego, a także wiele artykułów żywnościowych, gdyż są one znacznie tańsze niż na Białorusi.
Nie jest to mile widziane przez władze, gdyż w magazynach krajowych przedsiębiorstw zalegają niesprzedane towary. Na początku czerwca niesprzedane zapasy firm państwowych wynosiły równowartość ponad 90 proc. miesięcznej produkcji.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś