Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 22.03.2013

Największa rafineria Białorusi dla Rosjan?

Białoruska rafineria Naftan w Nowopołocku znajduje się na liście przedsiębiorstw, które mają być prywatyzowane z udziałem rosyjskich przedsiębiorstw – informuje RIA Novosti, powołując się na źródło we władzach Białorusi.
Największa rafineria Białorusi dla Rosjan?naftan.by

Według agencji RIA Novosti, rafineria Naftan (w obwodzie witebskim) znajduje się na liście planowanych wspólnych białorusko-rosyjskich projektów integracyjnych. - Zakładana jest prywatyzacja białoruskich przedsiębiorstw państwowych z listy z udziałem rosyjskich firm – twierdzi źródło agencji. Źródło nie podało inwestora, zaznaczając, że nie podjęto na razie decyzji.

Według źródła RIA Novosti, od postępów integracji w branży naftowej będą zależeć warunki dostawy rosyjskiej ropy naftowej na Białoruś.

Agencja zauważa, że z nowopołckim Naftanem współpracują przede wszystkim dwa rosyjskie przedsiębiorstwa: Rosnieft i Surgutnieftgaz, w pierwszym kwartale tego roku Rosnieft dostarczył największą ilość ropy na Białoruś poprzez rurociągi: 1,385 mln ton.

Naftan w 2012 roku przetworzył 10,6 mln ton rosyjski ropy (to maksymalne obciążenie), w 2011 – ponad 10 mln ton. Udziały państwa w Naftanie to 99,83 procenta. Naftan założono w 1963 roku, w 2002 roku został spółką akcyjną. Wytwarza ponad 70 rodzajów produktów, w tym oleje, benzyny, paliwo Diesel standardów Euro-4 i Euro-5.

Inne projekty

Strona rosyjska liczy również na inne białoruskie aktywa. O rozpoczęciu tworzenia wspólnego holdingu samochodowego ”Rosbieławto” na bazie MAZ-a i Kamaz poinformował 15 marca prezydent Rosji Władimir Putin, podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką w Sankt Petersburgu.

Jak zaznacza agencja RIA Novosti, ozpoczęły się również rozmowy o możliwym połączeniu aktywów białoruskiego przedsiębiorstwa ”Integrał” i ”Rosyjskiej elektroniki”, wchodzącej w skład państwowej korporacji ”Rostex”. Rozważa się również współpracę ”Grodna Azot” i ”Jewrochima”, włączenie mińskich zakładów ciągników w struktury rosyjskiego kompleksu przemysłowo-obronnego, współpracę ”Roskosmosu” i mińskiego przedsiębiorstwa ”Pieleng”.

Prime.ru/RIA Novosti/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś