Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Gabriela Skonieczna 05.12.2012

Architekci Dworca Centralnego dali się wykoleić!

Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak zostali przed wojną zatrudnieni przy projekcie Dworca Głównego. Został on prawie ukończony...i spłonął.
Dworzec Centralny w 1975 rokuDworzec Centralny w 1975 rokupocztówka/KAW Publishing/Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Burzliwe dzieje Dworca Centralnego
  • Anna Augustynowicz: "Kaligula" Camusa to pytanie o kondycję człowieka
Czytaj także

Naszym gościem był Grzegorz Piątek, redaktor książki "ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka". Ma ona swoją premierę w 37. urodziny Dworca Centralnego, czyli 5 grudnia. Wydawnictwo trafi do sprzedaży 5 dni później. Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak zaprojektowali wiele z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni oraz stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.

"ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS. W publikacji znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych.

Gościem środowego "Wybieram Dwójkę" był Joshua Bell. Posłuchaj wywiadu! >>>

Wybieraliśmy się także do Łodzi. 8 grudnia w tamtejszym Teatrze Jaracza premiera "Kaliguli", sztuki laureata literackiej Nagrody Nobla, Alberta Camus, który tak pisał o swoim dziele: "... jest historią wyższego samobójstwa. Jest to historia błędów najbardziej ludzkich i najbardziej tragicznych."
Spektakl, który wyreżyseruje Anna Augustynowicz, to kolejna koprodukcja Teatru Jaracza i Teatru Współczesnego ze Szczecina. Wynik najnowszej współpracy będzie można oglądać od grudnia w w Łodzi, a od stycznia w Szczecinie.

Do wysłuchania fragmentów audycji zaprasza Adam Suprynowicz