Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 17.03.2014

Bracia Gierymscy na linii Kraków-Warszawa

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy na temat wystawy Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, które wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie realizuje projekt "Bracia Gierymscy".
Aleksander Gierymski - PiaskarzeAleksander Gierymski - "Piaskarze"Wikimedia/CC
Posłuchaj
  • Bracia Gierymscy na linii Kraków-Warszawa. Zapowiedź wystawy Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Miłosz Bembinow o koncercie z cyklu "Środa na Okólniku" (Poranek Dwójki)
Czytaj także

W ramach projektu zaprezentowane zostaną dwie wystawy wybitnych polskich artystów: Aleksandra Gierymskiego (MN w Warszawie) i jego starszego brata Maksymiliana Gierymskiego (MN w Krakowie).
Na wystawie warszawskiej zaprezentowana zostanie niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów MNW, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.

Wokół słynnych dzieł – takich jak: Sjesta włoska, W altanie, Żydówka z pomarańczami (obraz odzyskany w 2011 r. dzięki staraniom MKiDN oraz funduszom przekazanym przez Fundację PZU), Święto Trąbek, Wieczór nad Sekwaną czy Wnętrze bazyliki św. Marka w Wenecji – zebrane zostały szkice przygotowawcze i studia plenerowe, a także inne prace o zbliżonej tematyce. Na wystawie, obok powszechnie znanych obrazów, znajdują się również dzieła pokazane publicznie po raz pierwszy od końca XIX wieku.
O ekspozycji w "Poranku Dwójki" opowiadała dr Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawę będzie można oglądać od 20 marca do 10 sierpnia.

W audycji przysłuchaliśmy się też rozmowie Beaty Stylińskiej z kompozytorem Miłoszem Bembinowem, którego dzieła można będzie usłyszeć na najbliższym koncercie z cyklu "Środa na Okólniku".

Nie zabrakło kolejnej propozycji konkursu "25 książek na 25-lecie" i "Płyty tygodnia", którą jest album utworów Mozarta w nagraniu Concentus Musicus Wien pod dyrekcją Nicolausa Harmoncourta. To nowa płyta firmy Sony Music. Wysłuchamy także "Archiwalni", "Przeglądu prasy" oraz "Piosenki z rekomendacją" - w tym tygodniu utwory wybiera Dorota Miśkiewicz.

Audycję poprowadził Marcin Pesta.

18 marca (wtorek), godz. 6.00-9.00

mc/jp/bch