Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Sylwia Mróz 15.08.2014

Mariachi, taniec i kwiaty. Jak jest czczona Matka Boska obu Ameryk?

15 sierpnia obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Ameryce Łacińskiej przygotowania do "Zaśnięcia" Matki Boskiej trwają kilka tygodni i mocno jednoczą społeczność.
Figura Matki Boskiej w jednym z kościołów w Meridzie na Półwyspie Jukatan w MeksykuFigura Matki Boskiej w jednym z kościołów w Meridzie na Półwyspie Jukatan w MeksykuSylwia Mróz/ PR
Posłuchaj
  • Tradycje maryjne w Ameryce Łacińskiej (Źródła/ Dwójka)
Czytaj także

Polską religijność ludową nazywa się często maryjną. - W powszechnej świadomości i wyobraźni także religijność Ameryki Łacińskiej jest kojarzona z postacią Najświętszej Maryi Panny. Czy to jest słuszne skojarzenie? - zastanawiał się prowadzący audycję Piotr Kędziorek.

Etnografka Agnieszka Dziarmaga przyznała, że podobieństw jest wiele. - Kultura religijna Ameryki Łacińskiej to niezwykle rozwinięty kult Matki Boskiej, który sięga korzeniami czasów konkwisty. Te ziemie były ewangelizowane przez zakony popularyzujące kult Marii, przede wszystkim przez franciszkanów - opowiadała badaczka religijności. I dodaje, że również Hiszpanie i Portugalczycy przywozili do Ameryki bardzo silne przywiązanie do Matki Boskiej.

Czy zatem na kulty maryjne większy wpływ wywarły tradycje Półwyspu Iberyjskiego, czy może kulty prekolumbijskich cywilizacji? - Pewne elementy w samej obrzędowości mają źródła prekolumbijskie czy indiańskie. Franciszkanie w szczególności, ale też dominikanie i jezuici, kładli duży nacisk na obrzędowość. Na to, by włączać pewne elementy związane z tradycja indiańską do obrzędowości katolickiej, którą upowszechniali na tych terenach - wyjaśniała badaczka.

Etnografka dodała, że znajduje to dziś wyraz w rozbudowanej obrzędowości m.in. świąt maryjnych. Rytuałom religijnym towarzyszą tańce, tzw. danzas, które symbolizują walę dobra ze złem. Charakterystycznym elementem religijności Ameryki Łacińskiej jest również teatralizacja świąt.

Piotr Kędziorek podkreślił, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła ranga Święta Matki Boskiej Zielnej, obchodzonego 15 sierpnia. - Kiedyś inne święta, związane w innymi wydarzeniami życia Maryi czy świętej rodziny wydawały się mieć ważniejszą rolę w naszej religijności. A jak to jest w Ameryce Łacińskiej? - pytał prowadzący.

Kościół
Kościół bogato zdobiony kwiatami w Zinacantan na południu Meksyku, w stanie Chiapas, fot. Sylwia Mróz/ Polskie Radio

Agnieszka Dziarmaga jest zdania, że dla Ameryki Łacińskiej to również najważniejszy dzień, choć dla Meksykanów równorzędnym świętem jest 12 grudnia, dzień ostatniego objawienia Matki Boskiej z Guadalupe, zwanej Patronką obu Ameryk. - To wyjątkowa uroczystość, która jest obchodzona w całym kraju. Natomiast, jeśli mówimy o całej Ameryce Łacińskiej, to myślę, że Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest tym najważniejszym - opowiadała etnografka.

Badaczka podkreśla, że Meksykanie ozdabiają kościoły w sposób niezwykły. - Budują tzw. arcos florales, czyli ogromne drewniane konstrukcje pokryte kwiatami, z których układane są motywy maryjne i geometryczne.

Magazyn "Źródła" poprowadził Piotr Kędziorek.

(sm/mm)