Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 18.02.2015

Baudelaire i inni. Biblioteka Rafała Wojaczka

– Patrząc na te książki, możemy prześledzić niezwykle intensywny i bogaty rozwój intelektualny Wojaczka – mówił Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego.
Reportaż Biblioteka Wojaczka stanowi opowieść o poecie, poprowadzoną oczami jego książekReportaż "Biblioteka Wojaczka" stanowi opowieść o poecie, poprowadzoną oczami jego książekGinny/flickr/cc
Posłuchaj
  • Baudelaire i inni. Biblioteka Rafała Wojaczka (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

Rafał Wojaczek każdą książkę podpisywał swoim nazwiskiem i datą wejścia w jej posiadanie. Dzięki temu wiemy, że jako osiemnastolatek czytał "Kwiaty zła" Baudelaire'a. Dzieło to było bardzo ważne dla młodego poety: starannie obłożył wolumin własnoręcznie wykonaną obwolutą, wkleił do niego także podobiznę francuskiego twórcy.

– To dla Wojaczka tekst zasadniczy, wręcz biblijny – zauważył Krzysztof Siwczyk, który dostał tę książkę od Dagmary Janus, córki Wojaczka, gdy zagrał jego postać w filmie Majewskiego. Postanowił jednak zwrócić ją rodzinnemu mieszkaniu Wojaczków w Mikołowie. – Pomyślałem, że ona płonie mi w rękach i wystygnie, gdy znajdzie się z powrotem w domu – opowiadał.

***

Tytuł reportażu: "Biblioteka Wojaczka"

Autor reportażu: Bartłomiej Majzel

Nazwa audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Goście: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk (poeci, pracownicy Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka)

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/jp