Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 18.02.2013

Sobieski i Kara Mustafa walczyli w imię tego samego Boga

Żołnierze krzyczeli "Jezus Maria!" i "Allah Akbar!". Książka "Turczyn pod Wiedniem" daje nową perspektywę w postrzeganiu słynnej polskiej odsieczy z roku 1683.
Jan III Sobieski i Kara MustafaJan III Sobieski i Kara Mustafawikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Odsiecz pod Wiedniem z włoskiej perspektywy
Czytaj także

To czas, kiedy kształtuje się cywilizacja zachodnia we współczesnym tego słowa znaczeniu i bardzo wyraźnie rysuje się rywalizacja: wschód a świat nowożytny. - Odsiecz była wydarzeniem, może nawet nie tyle w wymiarze politycznym i wojskowym, co umysłowym. Wiedeń zmienił europejski sposób myślenia. Mit niezwyciężonego Turczyna upada raz na zawsze - mówi profesor Cardini w Dwójce.

Dzieło wybitnego włoskiego mediewisty jest kolejnym głosem w dyskusji o wpływie zwycięstwa Jana III Sobieskiego na kształt współczesnej Europy. Czy Wiedeń 1683 roku, podobnie jak Lepanto 1571, Jerozolima 1099, czy Poitiers 732, były kolejnymi etapami "starcia dwóch cywilizacji”? Czy raczej tylko epizodami w, mającym ponad tysiącletnią tradycję, współistnieniu nad brzegami "płynnego kontynentu", jakim było Morze Śródziemne, kultur, które żyły tymi samymi wartościami?
Posłuchaj rozmowy Hanny Marii Gizy z prof. Franco Cardinim.