Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 19.03.2013

"Mobilizacja w Korei jest zawsze całkowita. Wszyscy się poświęcają"

Przed meczami ćwiczą hymn narodowy. Aby uratować pogrążone w kryzysie państwo, oddają swoje oszczędności. Korporacja jest ich drugim domem. Korea Południowa to kraj szczególny.
Daegu, Korea Południowa, Modelka pozuje podczas Światowego Festiwalu malowania na cieleDaegu, Korea Południowa, Modelka pozuje podczas Światowego Festiwalu malowania na ciele PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Posłuchaj
  • Anna Winiejko i dr Marceli Burdelski o kulturze Korei Południowej (Dwójka/Słuchaj świata)
Czytaj także

W audycji z cyklu "Słuchaj świata" rozmawialiśmy o południowokoreańskiej mentalności, która między innymi przyczyniła się do niezwykłego rozwoju tego państwa. Od kraju biednego, zacofanego, od gospodarki opartej na rolnictwie Korea Południowa w bardzo krótkim czasie przeszła do grupy największych potęg gospodarczych świata.
Jak podkreślali goście audycji, wpływ na to, co działo się i dzieje obecnie w Korei, ma choćby konfucjańska tradycja etyczna i powiązane z nią role społeczne mężczyzny i kobiety czy też głęboko zakorzeniony etos pracy. Widać to choćby na przykładzie dominującego w tym kraju korporacyjnego modelu pracy. – Koreańczyk w średnim wieku jest dostawcą dóbr materialnych, żona zaś wychowuje dzieci – mówiła Anna Winiejko, koreanistka. Z kolei przykłady na prospołeczne postawy, dla wielu z nas być może nie do wyobrażenia, przywoływał dr Marceli Burdelski: uważne ćwiczenia na stadionie, jak dobrze zaśpiewać hymn; pomoc finansowa obywatela dla państwa w sytuacji kryzysu. – Mobilizacja w Korei jest zawsze całkowita. Wszyscy się poświęcają – podkreślał politolog.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której między innymi o niedemokratycznej przeszłości Korei, o boomie edukacyjnym czy o tym, że w zhierachizowanym i ułożonym społeczeństwie południowokoreańskim jest również miejsce na indywidualizm.
Audycję prowadzili Kuba Borysiak i Bartosz Panek.

tagi: