Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 26.06.2013

Zwykli ludzie tworzą państwo, a nie wielka polityka

Jak ludzie doświadczają politykę? Jak przetwarzają swoje wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać państwo? Tym zajmuje się nowa dziedzina nauki - antropologia polityczna. W Polsce naukowcy zaczynają w ten sposób badać naszą przeszłość.
Zwykli ludzie tworzą państwo, a nie wielka politykaPAP/Grzegorz Momot

Dla politologa punktem wyjścia jest to, jak rzeczywistość powinna wyglądać. Powołuje się na idee. Antropolog polityczny wręcz odwrotnie.
- Kiedy wielkie idee zaczynają być realizowane zmieniają się zupełnie. Nas interesuje to, co się dzieje z wdrażanymi ideami. W naszych badaniach wychodzimy od człowieka, który jest na końcu tego procesu. Polityka jawi się wtedy zupełnie inaczej - opowiadała prof. Anna Malewska, która gościła w Dwójce ze studentami z Koła Naukowego Antropologii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badają nie tylko organizacje polityczne społeczeństw z przeszłości, biorą pod uwagę także kulturę ludową. Obecnie w Polsce antropolodzy badają w ten sposób także społeczeństwo współczesne i to, jak wpływa na nie polityka. Badanie, tak jak mówiła profesor, nie polega na analizowaniu idei, tylko na pracy w terenie i dokładnym wywiadzie.
- Staram się badać myślenie potoczne - mówiła prof. Malewska w "Rozmowach po zmroku" - Teraz badam jak przekaz medialny przenika do wiedzy potocznej, to są naprawdę tajemnicze sprawy. Dlaczego pewne treści w ten sposób przenikają, a pewne zupełnie nie?

Audycję poprowadził Piotr Kędziorek.

usc