Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 07.10.2013

Malarski feminizm Elisabetty Sirani

- Elisabettę Sirani szczególnie frapowały historyczne postaci wielkich, bohaterskich kobiet - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani w jednej ze swych gawęd poświęconych włoskiej malarce epoki baroku.
Posłuchaj
  • Gawęda dr Bożeny Fabiani o włoskiej malarce Elisabettcie Sirani cz.1 (Dwójka/W stronę sztuki)
  • Gawęda dr Bożeny Fabiani o włoskiej malarce Elisabettcie Sirani cz.2 (Dwójka/W stronę sztuki)
  • Gawęda dr Bożeny Fabiani o włoskiej malarce Elisabettcie Sirani cz.3 (Dwójka/W stronę sztuki)
Czytaj także

Elisabetta Sirani była założycielką szkoły malarskiej dla kobiet w Bolonii. Malowała portrety i alegorie, obrazy o tematyce mitologicznej i religijnej. Międzynarodowe uznanie uzyskała dzięki przedstawieniom Świętej Rodziny z Dzieciątkiem. W jej pracowni uczyły się zawodu wyłącznie kobiety.
- Elisabetta podejmowała przeróżne tematy - opowiadała dr Bożena Fabiani. - Szczególnie jednak frapowała ją historia, a w tej interesowały ją najbardziej postacie wielkich kobiet, kobiet bohaterskich, dokonujących wielkich czynów. Zupełnie jakby chciała pędzlem udowodnić, że kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom. Bohaterki jej płócien nazywa się heroinami; podobnie nazwano samą malarkę na poświęconej jej bolońskiej wystawie w 2005 r. Uznano, że była nie tylko bohaterką wystawy, lecz także bohaterską kobietą, dzielnie zmagającą się z losem i torującą drogę swoim następczyniom - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich gawęd poświęconych Elisabetcie Sirani.

Audycję opracowała Ewa Prządka.