Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 24.10.2013

Alfred Tarski - człowiek, ktory zdefiniował prawdę

W "Sezonie na Dwójkę" wspominaliśmy matematyka Alfreda Tarskiego, jednego z najwybitniejszych logików wszech czasów. 26 października mija 30. rocznica śmierci polskiego naukowca.
Alfred Tarski w 1968 r.Alfred Tarski w 1968 r.George M. Bergman / Wikimedia / CC
Posłuchaj
  • Alfred Tarski - człowiek, który zdefiniował prawdę (Sezon na Dwójkę)
Czytaj także

Alfred Tarski jest twórcą semantycznej definicji prawdy. Wyprowadził on pojęcie prawdy rozumianej jako właściwość zdań logicznych języka stanowiącego metajęzyk wobec języka, w którym zdania te są wypowiadane. Innymi słowy, jak powiedział goszczący w "Sezonie na Dwójkę" profesor Damian Niwiński, Tarski "oddzielił język, którym mówimy, od języka, o którym mówimy, i udzielił odpowiedzi na banalne pytanie: kiedy wypowiedziane zdanie jest prawdziwe?".

Tym samym spadkobierca lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej i polskiej szkoły matematycznej położył podwaliny pod kluczową dla matematyki współczesnej teorię modeli. Znaczenie Tarskiego okazuje się jednak nie mniejsze poza domeną królowej nauk. - Trudno sobie wyobrazić poważną monografię na temat filozoficznej teorii poznania, która nie uwzględniałaby dokonań Tarskiego - mówił profesor Marek Kordos.

Otwartym pozostaje pytanie, czy teoria Tarskiego daje się zastosować poza domeną nauk dedukcyjnych i w sferze języka naturalnego. Między innymi o tym, a także o skomplikowanej biografii  wybitnego logika (który przyszedł na świat jako Alfred Tajtelbaum) i jego znaczeniu w Ameryce, rozmawiali goście Barbary Schabowskiej: prof. Jan Woleński, prof. Stanisław Domoradzki, prof. Damian Niwiński i prof. Marek Kordos.