Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Petar Petrovic 15.02.2015

Tadeusz Strugała i egzotyczna turecka orkiestra

- W Turcji grałem nie tylko z tamtejszymi największymi gwiazdami, lecz także z wielkimi zagranicznymi solistami – wspominał w Dwójce współpracę z Orkiestrą w Ankarze maestro Tadeusz Strugała.
Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Tadeusz Strugała podczas występu z kielecką orkiestrą w Filharmonii Świętokrzyskiej (04.02.05)Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Tadeusz Strugała podczas występu z kielecką orkiestrą w Filharmonii Świętokrzyskiej (04.02.05)PAP ARCHIWUM PIOTR POLAK
Posłuchaj
  • Tadeusz Strugała o współpracy z orkiestrami w Polsce oraz na świecie, m.in. w Pradze i Ankarze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała o rodzinnych Katowicach i pierwszych latach edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała wspomina powojenny Wrocław i lata studiów w tym mieście (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała o spotkaniach podczas podróży m.in. po USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tadeusz Strugała o pracy związanej m.in. z festiwalem Wratislavia Cantans (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Czytaj także

Wybitny dyrygent Tadeusz Strugała opowiadał, jak w latach 60. został szefem Filharmonii Wrocławskiej, a następnie m.in. WOSPRiTV w Katowicach, Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Ponadto przez lata kierował Festiwalem Chopinowskim w Dusznikach Zdroju oraz festiwalem Wratislavia Cantans. Tadeusz Strugała mówił też m.in. o tureckich orkiestrach, które wciąż są w Polsce, podobne jak w czasach jego młodości, traktowane jak egzotyka.

- Po moim trochę przypadkowym koncercie w Ankarze, spodobałem się na tyle, że podpisałem tam kontrakt. Ciekawostka polegała na tym, że został on podpisany przez cały turecki rząd, gdyż to była orkiestra prezydencka. Po roku musiał być on odnowiony i podpisali go wszyscy ministrowie, za wyjątkiem szefa resortu rolnictwa, który nie chciał tego zrobić. I był problem. Ale w końcu i on podpisał. W końcu Turcy doszli do wniosku, że ta zasada to bezsens  – wspominał w Dwójce.

Tadeusz Strugała podkreślał, że powstała na początku XIX wieku w Stambule Orkiestra w Ankarze ma ogromne tradycje. Grała z nią cała czołówka największych światowych solistów. On zaś spotkał się tam nie tylko z największymi tureckimi gwiazdami, ale także z zagranicznymi, jak choćby z Danielem Shafranem czy Idą Haendel.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Skulska

Gość: Tadeusz Strugała

Data emisji: 9-13.02.2015

Godziny emisji: 11.45

pp/jp