Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 25.02.2018

Alianckie naloty dywanowe na Drezno, 12-15 lutego 1945

Drezno zostało zbombardowane w połowie lutego 1945 roku i to w trakcie niemających precedensu alianckich nalotów dywanowych, podczas których znaczna część miasta została zniszczona i zginęły dziesiątki tysięcy cywilów.
Posłuchaj
  • Jak dziś możemy ocenić alianckie bombardowania Drezna? (Labirynt historii/Jedynka)
Czytaj także

Czy bombardowanie Drezna było zbrodnią wojenną, ludobójstwem, czy też konieczną i uzasadnioną operacją wojenną? Nie jest to jedynie akademicki spór, ale kwestia, która do dziś rozpala w Niemczech silne polityczne emocje. Co sprawiło, że naloty dywanowe na Drezno w 1945 roku okazały się dla Niemców tak wielkim szokiem? - Niemiecka ludność cywilna nie miała żadnych bezpośrednich doświadczeń z działaniami wojennymi. Niemcy nie były okupowane, jak inne państwa przez Niemcy zajęte, czyli ludzie nie mieli tej świadomości, co znaczy okupacja - powiedział historyk prof. Bogdan Musiał.

Granice dobra – granice zła

Dla Brytyjczyków najtrudniejszym doświadczeniem podczas wojny okazał się tzw. blitz, czyli seria niemieckich nalotów 1940 i 1941 roku, w wyniku których zginęło ok. 40 tys. cywilów. Niemcy zbombardowali wtedy wiele angielskich zabytków. Wszystko po to, by złamać morale Wyspiarzy. Symbolem niemieckich nalotów na angielskie cele cywilne stała się gotycka katedra w Coventry, która została zbombardowana i doszczętnie zniszczona 14 listopada 1940 roku. Po pięciu latach przyszedł czas na odwet.

Jakie były skutki bombardowania Drezna? Ile osób wtedy zginęło? Jak dziś możemy ocenić alianckie bombardowania Drezna? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Współpraca reporterska: Jan Barański

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Czytał: Zbigniew Moskal

Goście: prof. Bogdan Musiał (historyk), Cezary Gmyz (dziennikarz, korespondent zagraniczny w Niemczech), Piotr Zychowicz (redaktor naczelny miesięcznika "Historia Do Rzeczy"), prof. Wiesław Wysocki (historyk), prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog, europoseł)

Wykorzystane fragmenty: książka Józefa Mackiewicza "Sprawa pułkownika Miasojedowa"

Wykorzystane utwory: Kraftwerk "Neon Lights", Sabaton "Primo victoria"

Data emisji: 25.02.2018

Godzina emisji: 14.08

abi