Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 22.03.2014

Początki De Mono - Krzywy stwierdza "nigdzie nie jadę"

- Przyszedłem na próbę De Mono, by im powiedzieć, że w ogóle nie jestem zainteresowany byciem wokalistą grupy. To, co usłyszałem, zrobiło na mnie piorunujące wrażenie - wspomina swoje przystąpienie do zespołu Andrzej Krzywy.
Wokalista i gitarzysta zespołu De Mono Andrzej KrzywyWokalista i gitarzysta zespołu De Mono Andrzej Krzywy PAP/Stach Leszczyński
Posłuchaj
  • De Mono: nie wstydzimy się tego, co robimy (Bez tajemnic/Jedynka)
  • De Mono o przeboju "Kochać inaczej": nikt się wtedy tego nie spodziewał (Bez tajemnic/Jedynka)
  • De Mono: album "Spiekota" jest wyjątkowy (Bez tajemnic/Jedynka)
Czytaj także

Zespół od początku działalności otwarcie nazywał proponowaną przez siebie muzykę popem. - Nie wstydzimy się tego, co robimy. Nie bardzo nas interesuje moda, ale staramy się być na bieżąco i reagować na to, co w muzyce dzieje się nowego - mówił w radiowej Jedynce Piotr Kubiaczyk, basista De Mono.

Grając piosenki pozytywne w przekazie grupa nawiązuje do rock'n'rolla, reggae, a nawet punka. Świadczy o tym choćby radiowy debiut De Mono, którym był cover utworu "Psycho killer" Talking Heads.

Koncerty De Mono na trasie Lata z Radiem >>

Piotr
Piotr Kubiaczyk (L) i Andrzej Krzywy w radiowej Jedynce. Rozmawia Zbigniew Zegler. Fot. Jacek Konecki/Polskie Radio

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Ale prawdziwy sukces przyniosła im piosenka "Kochać inaczej" - tytułowy utwór z wydanej w 1989 roku debiutanckiej płyty. - Byłem wtedy zbuntowanym człowiekiem, odchodząc z Daabu postanowiłem, że zarzucam muzykowanie i emigruję do Australii - wspominał Andrzej Krzywy . Powstrzymała go propozycja muzyków De Mono, którzy szukali wokalisty. - Usłyszane na próbie teksty w połączeniu z muzyką, w której słyszałem rock'nrolla, punk rocka, bardzo mi się spodobały. Wtedy powiedziałem "nigdzie nie jadę" - mówił w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".

Pierwszą i ostatnią studyjną płytę grupy dzieli blisko ćwierć wieku. Do współpracy przy "Spiekocie", zawierającej covery polskich przebojów z lat 60. i 70. utrzymane w stylu reggae, muzycy De Mono zaprosili młodych przedstawicieli polskiej sceny reggae: Marikę , Marcela Galińskiego (Junior Stress), Dawida Portasza (Jafia Namuel) oraz Grzegorza Walusia (Cheeba).

Płyta "Spiekota" do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

- Postanowiliśmy, chyba po raz pierwszy w życiu, spełnić swoje głębokie marzenia związane z piosenkami z naszej młodości. Między innym znalazła się tu piosenka "Modlitwa", którą zaśpiewałem razem z Dawidem Portaszem - opowiada Krzywy.

W jakich okolicznościach spotkali się po raz pierwszy muzycy zespołów De Mono i Jafia Namuel? Zapraszamy do wysłuchania fragmentów wywiadu, który z muzykami De Mono przeprowadził Zbigniew Zegler.

Na kolejne spotkania zapraszamy w sobotę 22 marca (co godzinę do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Zapraszamy!

(asz, pg)