Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Beata Krowicka 29.06.2016

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Premierowe wykonania, dialog pokoleń, artyści z różnych kręgów kulturowych, a to wszystko w otoczeniu zabytkowej archikatedry w Gdańsku Oliwie. 5 lipca (wtorek) rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie.

Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami  z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych.

Koncert inauguracyjny 5 lipca rozpocznie uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu Romana Peruckiego (organy) i Łukasza Długosza (flet), którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta – Arno Hartmanna.

Koncert ten uświetni światowa premiera kompozycji Enjotta Schneidera, przewodniczącego Rady Nadzorczej GEMA, prezesa Stowarzyszenia Kompozytorów DKV, przewodniczącego Niemieckiej Rady Muzycznej. 

Koncerty Festiwalu Oliwskiego odbywać się będą we wtorki i piątki o godz. 20.00. Pełne uczestnictwo publiczności w koncertach ułatwi zainstalowany w Katedrze Oliwskiej ekran multimedialny. Dzięki temu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć grającego artystę, ale również obserwować jego grę. 

bk/jp