Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 30.03.2014

Dziadońka - kobieta, która rzuciła wyzwanie Obrochtom

- Na Podhalu nie było lepszego prymisty - mówiła o swojej mistrzyni Bronisławie Koniecznej-Dziadońce Stanisława Górkiewicz. Znakomita skrzypaczka wystąpi w niedzielę na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji".
Bronisława Konieczna Dziadońka ze Stanisławem Galicą i swoimi uczniamiBronisława Konieczna Dziadońka ze Stanisławem Galicą i swoimi uczniamiwww.skorusa.pl (z archiwum rodzinnego Stanisławy Górkiewicz)

Przyjdź na koncert do Studia PR im. Władysława Szpilmana>>>

Stanisława Galica-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej sama jest wybitną prymistką, laureatką wielu nagród w konkursach muzyki ludowej, m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowym Konkursie Kapel i Instrumentalistów w Zakopanem. Jej drugą pasję stanowi animacja oraz dokumentacja tradycji kulturowej rodzimej Bukowiny oraz całego regionu.

W rozmowie z Anną Szewczuk opowiadała więc przede wszystkim o legendarnej Dziadońce. - Przy wszystkich trudnych cechach charakteru to była naprawdę dzielna kobieta. Przez pięć lat chodziła ze zbójnikami po Tatrach. Potem zawsze nosiła nóż w bucie i potrafiła zdzielić niezbyt pojętnego ucznia albo niezdarnego tancerza na zabawie - podkreśliła Stanisława Górkiewicz. - Ale dzięki temu udało jej się wywalczyć taką pozycję w męskim świecie góralskich muzykantów. Jako pierwsza przestała być traktowana niczym ozdoba w stroju ludowym i stała się powszechnie szanowaną artystką. Jej uczennice miały już przetarte szlaki - dodała.

Gość "Źródeł" przypomniał także starcie Dziadońki ze słynna kapelą Obrochtów na Podhalańskim Popisie Konkursowym Ludowych Muzyk Góralskich w 1952 roku. Jury przyznało jej wtedy drugie miejsce. Ona jednak nie dała za wygraną i poprosiła o porównanie gry samych prymistów (bez akompaniamentu) ukrytych za kotarami. Tym razem uznana została za najlepszą solistkę...

A dlaczego podhalańscy muzykanci tupią podczas grania i dokąd idą po śmierci? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

mm/bch