Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Grzegorz Śledź 14.08.2019

Otwarta Pracownia Twórców Instrumentów startuje!

W ramach Jarmarku Świętej Cecylii - towarzyszącemu 51. Międzynarodowemu Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem działać będzie Otwarta Pracownia Twórców Instrumentów. Z tej okazji gościliśmy w studiu Piotra Piszczatowskiego, który opowiedział nam o tym wydarzeniu.

W dniach 19-23 sierpnia w godzinach 11.00-18.00 zapraszamy do namiotu, w którym ponad 40 twórców z całej Polski zaprezentuje swoje instrumenty i zapozna ze specyfiką ich tworzenia.
Będzie tu można spotkać wybitnych twórców, na co dzień działających w zaciszu swoich pracowni. Będzie można nie tylko kupić od nich dzieła ich rąk, ale przede wszystkim, jak na prawdziwą Pracownię przystało, będzie można przypatrzeć się ich misternej pracy i rozmawiając z twórcami poznać, posłuchać, dotknąć a nawet zagrać na ponad 100 instrumentach tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. W pracowni zostaną zaprezentowane: dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, końcówki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych.

- Marka "Targowisko Instrumentów" istnieje od dziesięciu lat. Na początku wydawało się, że jest to świat malutki, ale po latach widzę, że wcale tak nie jest i "Targowisko" to ponad dwustu twórców, których znam, a wielu jeszcze nie poznałem – mówił Piotr Piszczatowski – Pod zmienioną nazwą spotkamy się w Zakopanem. Przekraczamy konwencję, spotykamy się i tworzymy instrumenty.

W Pracowni będzie też można wdrożyć się w tajniki tworzenia instrumentów. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli na specjalistyczne konsultacje i błyskawiczne akcje ratownicze, jeśli zajdzie taka konieczność. W pracowni na stołach roboczych znajdziemy narzędzia i rozmaite materiały z których instrumenty powstają. Pod fachowym okiem i uchem mistrzów będzie można szukać dźwięków i własnoręcznie, po raz pierwszy w życiu, tworzyć proste instrumenty.

- To nie są instrumenty sprowadzane w kontenerze z Chin. Twórcy z „dłuższą brodą” mają kolejki na dwa, trzy lata. Przykładowo, twórca dud tworzył jeszcze niedawno tylko do gablot muzeum, taki instrument nie musiał grać, obecnie dudy muszą grać i mają działać. To jest tradycja i ciągła innowacja – mówił w "Źródłach" Piotr Piszczatowski, kurator warszawskiego "Targowiska Instrumentów".

Akcja jest skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych - profesjonalnych muzyków i amatorów.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Piotr Piszczatowski (kurator warszawskiego Targowiska Instrumentów)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/pg/materiały promocyjne