Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 11.10.2010

Wszystkie Mazurki Świata

Muzyka i taniec mogą wyrazić więcej niż słowo. Jesień sprzyja spotkaniom. Spotkajmy się więc przy mazurkach - polskich, szwedzkich i... händlowskich.
Wszystkie Mazurki Świata
Posłuchaj
  • Janusz Prusinowski zdradza tajemnice mazurków
  • Janusz Prusinowski o płycie 'Serce' oraz jesiennej edycji 'Wszystkich mazurków świata'
Czytaj także

Jesienna edycja „Wszystkich Mazurków Świata” pomyślana jest jako swoiste dopełnienie Konkursu Chopinowskiego. Mniej zatem będzie pianistyki, więcej zaś wiejskiej muzyki tradycyjnej i młodej muzyki współczesnej, mazurkowego jazzu i szwedzkiej polski. Mniej będzie słuchania, więcej form, w których można aktywnie brać udział. Do warsztatów tańca, śpiewu, gry na skrzypcach i bębenku dołączamy propozycję dla pianistów – będą mogli uczyć się mazurków bezpośrednio od wiejskich skrzypków i harmonistów. Taki właśnie, osobisty kontakt z tą muzyką miał Fryderyk z Żelazowej Woli.

Głównym akcentem tanecznym festiwalu będzie Noc Tańca. Rozpoczną ją zapisane przez G.F. Telemanna „Tańce polskiej karczmy”, potem zagra plejada polskich, szwedzkich i estońskich muzykantów. Zabawa potrwa do późnej nocy – przygotujmy dobre buty! Dla dzieci i rodziców szykują się „Małe Mazurki” – zabawy w różnych rytmach, z użyciem małych i dużych instrumentów. Sięganie do podstawowej, dziecięcej wrażliwości muzycznej i tanecznej ochoty to zachęta do spontaniczności. Zapraszam dzieci z rodzicami i… instrumentami!

Tymi słowy na jesienne "Wszystkie Mazurki Świata" zaprasza dyrektor festiwalu, Janusz Prusinowski. To wybitny skrzypek, lirnik, kompozytor i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów - Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego. Brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych kontynuujących polską tradycję muzyczną, grał w Bractwie Ubogich, był inicjatorem i współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca. Koncertował w Polsce, Włoszech, Francji, Rosji, Chorwacji, Niemczech, Maroku, Kirgizji, Turcji, Estonii, Danii, Ukrainie, na Litwie, w Anglii, Irlandii. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia oraz z Teatrem Narodowym i jest autorem muzyki do spektakli Teatru Scena Lubelska. Stworzył program edukacyjny dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant” . Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo–teatr „Słuchaj Uchem”, skierowane głównie do dzieci. Ich płyta „Kołysała Mama Smoka” do wierszy Joanny Papuzińskiej zyskała miano folkowej płyty dla dzieci roku 2007. Inicjator i dyrektor programowy festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".

Najsłynniejszym projektem artysty pozostaje jednak Janusz Prusinowski Trio, formacja o charakterystycznym brzmieniu, łączącym archaiczność z awangardą a muzykę z ruchem. Oprócz dawania koncertów i nagrywnia płyt zespół prowadzi warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca. Zespół wrócił właśnei ze Stanów Zjednocoznych, gdzie w ramach jazzowego projektu "Frederic Chopin's 200th Birthday Party" przentował oryginalne interpretacje traydycjnych mazurków.

Maria Baliszewska rozmawiała z Januszem Prusinowskim o jego nowej płycie "Serce", alchemii mazurków oraz specjalnej edycji, jesiennej edycji "Wszystkich Mazurków Świata"

Warszawa, 22-24 października