Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Marta Grzymkowska 20.06.2016

Stephen King. Pisarz, który miał fuksa

Stephen King jest kimś więcej niż pisarzem. To marka i fabryka literatury. W latach 70., gdy dopiero zyskiwał popularność, jego książki zaadaptowali trzej wielcy reżyserzy. - Nie znaleźlibyśmy drugiego pisarza, który miałby takiego fuksa - mówi Robert Ziębiński, dziennikarz i krytyk.
Posłuchaj
  • Krytycy literaccy o fenomenie twórczości Stephena Kinga (Dwójka/O wszystkim z kulturą)
Czytaj także

Wszystko zaczęło się od średnio popularnej powieści "Carrie". - Reżyser Brian De Palma dostał tę książkę i uznał, że to jest dobry materiał na film. Obraz okazał się spektakularnym hitem i stał się jednym z najlepiej zarabiających filmów grozy w historii - mówi Ziębiński. - Potem było "Lśnienie" Kubricka, a Tobe Hooper - trzecia ikona reżyserii lat 70. - zrobił telewizyjną adaptację "Miasteczka Salem". I tak nikomu nieznany pisarz trafił do trzech gorących nazwisk kina.

Stephen King napisał ponad 50 powieści, tworzył także opowiadania, komiksy i książki non-fiction. Niedawno ukazał się "Koniec warty", ostatnia część trylogii kryminalnej Kinga.

Kto stwierdził, że ten pisarz jest "literackim odpowiednikiem McDonalda"? Czy istnieje coś takiego, jak styl Stephena Kinga? Co wyróżnia tego autora spośród innych twórców literatury grozy? Jakie są słabe strony jego powieści? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Kuba Demiańczuk (pisarz, publicysta, krytyk, szef portalu "Dzika Banda") i Robert Ziębiński (dziennikarz, krytyk, szef działu kultury "Dziennika Gazety Prawnej")

Data emisji: 20.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mg/mc