Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 27.01.2017

"Wyrazić rozpacz". Opowiadania Herlinga-Grudzińskiego

- Najgłębszym nurtem twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest pytanie o los człowieka, o człowieczeństwo i jego granice - podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki, wskazując na ten wciąż mało znany aspekt dorobku słynnego pisarza.
Posłuchaj
  • Rozmowa z prof. Włodzimierzem Boleckim, znawcą twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

adam ferency - czyta w tpr-  6_.JPG
Czytamy opowiadania Herlinga-Grudzińskiego. Premiera

Jak przypomniał badacz, do przełomu lat 80. i 90. XX w. Gustaw Herling-Grudziński był dla czytelników, a także "sam dla siebie", przede wszystkim autorem "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą". - Utwory te były przedrukowane w stanie wojennym w drugim obiegu, w związku z tym opowiadania znajdowały się gdzieś w tle, niespecjalne nawet doceniane.

Tymczasem, o czym mówił w Dwójce prof. Bolecki, najistotniejsze w twórczości tego pisarza są zagadnienia egzystencjalne: - Samotność, rozpacz, niemożność komunikowania się, wskazanie na obszar wyłączony. To kluczowa dla Herlinga-Grudzińskiego problematyka.


maszyna do pisania 1200.jpg
"Interesują mnie sytuacje graniczne". Rozmowa z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim

Jednak, jak się okazuje, ten "ciemny nurt" twórczości autora "Innego świata" łączy się z jego doświadczeniami łagrowymi. W rozmowie również wprowadzenie do - zróżnicowanych tematycznie i formalnie – opowiadań Herlinga-Grudzińskiego, które prezentowane są w radiowej Dwójce.

***

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca)

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitoway w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/bch