Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 12.08.2017

"Hotel Varsovie". Codzienność warszawiaków w różnych stuleciach

- Opisywanie XVII-wiecznej Warszawy dało mi w kość, bo bardzo chciałam pokazać Warszawę mieszczan, a brakuje opisów ich życia w tym okresie - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Klątwa lutnisty", która otwiera trylogię zatytułowaną "Hotel Varsovie".

Jednym ze źródeł, którym posiłkowała się pisarka podczas pracy na powieścią był wydany w 1643 roku pierwszy przewodnik po stolicy zatytułowany "Gościniec abo krótkie opisanie Warszawy z okolicznościami jej" Adama Jarzębskiego. - Wybrałam XVII wiek trochę po to, żeby przywołać tę mało znaną postać - mówiła Sylwia Zientek. - Jarzębski był kompozytorem i budowniczym, który swój przewodnik napisał w sposób rymowany i niestety te rymy ze względu na swą jakość, trochę temu tekstowi ujmują, co nie zmienia faktu, że jest to dzieło bezcenne.

Sylwia Zientek opowiadała o ciekawostkach, na które natrafiła odtwarzając życie mieszczan w XVII-wiecznej Warszawie. Okazuje się, że jednym z najtrudniejszych dla nich momentów były zjazdy szlachty na sejm, podczas których mieszczanie musieli udostępniać posłom swoje domostwa. - Szlachta zachowywała się w tych domach po pańsku, niszczyła wnętrza. Wieczorami chciała się zabawić, piła ochoczo, normalną rzeczą były pojedynki, a że sejm trwał 3-4 tygodnie to mieszczanie bardzo cierpieli.

Akcja powieści przenosi się też w kolejne stulecia. Sylwia Zientek wyjaśniała w audycji, dlaczego określanie XIX-wiecznej Warszawy mianem "Paryża Północy" było na wyrost. Mówiła też o higienie mieszkańców i wyjaśniała, z czego słynął warszawski chleb.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Sylwia Zientek (pisarka)

Data emisji: 12.08.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/kul