Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 24.04.2018

"Pogrom 1905". Opowieści z warszawskiego półświatka

- 1905 w świadomości większości Polaków to rok rewolucji. Natomiast osią mojej powieści stało się wydarzenie, które wbrew pozorom miało zapewne powiązania z rewolucją, jednak było czym innym - opowiadał Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce "Pogrom 1905".
Posłuchaj
  • Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce "Pogrom 1905" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czytaj także

Wacław Holewiński 1200.jpg
Wacław Holewiński - podziemny wydawca

- W maju 1905 roku doszło w Warszawie do zadziwiających wydarzeń. Najpierw Żydzi, a później Polacy zaczęli palić swoje domy publiczne, zabijać sutenerów i prostytutki - mówił Wacław Holewiński o zdarzeniach, wokół których skupiona jest akcja "Pogromu 1905". Co znaczące, podkreślał pisarz, do dziś nie wiemy, jaka była przyczyna tych zajść. - Czy faktycznie była to działalność ochrany, która chciała w jakiejś mierze z tych wydarzeń zrobić przeciwwagę dla sytuacji rewolucyjnej, czy była to po prostu rozgrywka między konkurencyjnymi bandami zajmującymi się prostytucją?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Wacławem Holewińskim, w której również m.in. o znaczeniu rewolucyjnych wydarzeń z 1905 roku, o fascynującym obrazie wielokulturowej Warszawy początku wieku przedstawionym na kartach powieści czy też o dramatycznej sytuacji kobiet funkcjonujących w stołecznym półświatku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wacław Holewiński (pisarz, dziennikarz Programu 2 PR)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 18.00

 jp/mko