Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 05.08.2018

Twórczość Baczyńskiego odczytana na nowo

- Mam poczucie, że spojrzenie na wiersze Baczyńskiego w układzie chronologicznym pozwoli trochę wydobyć tego poetę z mitu, który go spłaszcza - mówił Michał Nalewski, redaktor nowe wydania poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Posłuchaj
  • Twórczość Baczyńskiego odczytana na nowo (PR, 5.08.2018)
Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński FREE 510
Krzysztof Kamil Baczyński. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

To upraszczanie twórczości Baczyńskiego polega, według Michała Nalewskiego, na sprowadzaniu jego dzieła tylko do dwóch filarów: erotyk do żony Barbary i poezji okupacyjnej. - Dla mnie jako dla czytelnika tych wierszy zaskoczeniem była 1 połowa 1941 roku, zmiana modelu poetyki i problematyki Baczyńskiego - przyznał gość Dwójki, dodając do tych odkryć również obraz Baczyńskiego jako twórcy religijnego, poszukującego oraz zmaganie się tego twórcy z gatunkiem poematu. - A poematy ma naprawdę genialne - oceniał Michał Nalewski.

W audycji mówiliśmy również m.in. o książce dr Elizy Kiepury "W czasie, poza czasem. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego a koncepcje sztuki wyrastające z nauk przyrodniczych", która - według prof. Tomasza Wójcika - zredefiniowała i otworzyła nowy horyzont w badaniach nad poezją tego genialnego przedstawiciela pokolenia Kolumbów.

Wśród pozostałch tematów rozmowy: w jakich okolicznościach doszło do odnalezienia nieznanej prozy Baczyńskiego (powieści fantastycznej "Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego")?, kim dla Baczyńskiego był zapomniany obecnie poeta Jerzy Kamil Weintraub?, w jaki sposób wpłynęła na niego twórczość francuskich symbolistów?, ile wspólnego ma Baczyński z Czechowiczem, a ile z... Gombrowiczem oraz jak kształtowały się jego relacje z ówczesnym środowiskiem literackim w Polsce?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Kinga Michalska

Goście: prof. Tomasz Wójcik (literaturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Eliza Kiepura (literaturoznawczyni i psycholog), Małgorzata Wichowska (kustosz Muzeum Literatury  w Warszawie) i Michał Nalewski (redaktor antologii Ten czas. Wiersze zebrane K. K. Baczyńskiego)

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 18.00