Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 26.10.2010

Władysława Broniewskiego trudne powroty

Pierwszą audycję z cyklu "Między emigracją a krajem" poświęciliśmy Władysławowi Broniewskiemu, który powrócił do Polski najwcześniej, bo już w 1945 roku.
Władysława Broniewskiego trudne powrotyźr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Małgorzata Ptasińska-Wójcik z IPN o motywach, które wpłynęły na decyzję Władysława Broniewskiego o powrocie z emigracji do Polski. (PR, 18.10.2010)
Czytaj także

O autorze "Bagnetu na broń" trudno mówić z dwóch podstawowych względów: z jednej strony ciąży na nim wizerunek sztandarowego poety polskiego komunizmu, z drugiej: brak nam pełnych informacji biograficznych, które pozwoliłyby na jednoznaczne sądy dotyczące jego decyzji i jego wyborów. Sprawa związków Broniewskiego z komunizmem nie jest tak jednoznaczna i oczywista – przypomniała dr Małgorzata Ptasińska-Wójcik. – Zapomina się o jego przedwojennej karcie legionowej (kilkakrotnie odznaczony w wojnie polsko-bolszewickiej), o sympatii do marszałka Piłsudskiego, o tym, że poeta nigdy nie przeżył typowego dla wielu zachodnich intelektualistów zachłyśnięcia się Związkiem Sowieckim. Broniewski nigdy nie wstąpił do partii, był, jako człowiek wrażliwy na kwestie społeczne, bardziej socjalistą niż komunistą – mówiła badaczka.

Być może znajdą się nowe materiały biograficzne, które pomogą nam w zrozumieniu, dlaczego Władysław Broniewski, mimo pierwotnych planów osiedlenia się po wojnie w Londynie, zdecydował się na powrót do kraju. Wolno jednak przypuszczać – stwierdziła dr Małgorzata Ptasińska-Wójcik – że decydowały tu względy osobiste: przyjazd do ocalałej z Oświęcimia żony, niemożność życia tułaczego, na emigracji, z dala od Polski.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.