Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 25.08.2011

Umarłby, gdyby nie pisał

Jaki może być człowiek, który nieraz, w różny sposób, stykał się ze śmiercią? Jaki może być pisarz, który twierdził, że nie ma żadnej biografii? Kim był Gustaw Flaubert?
Pierre F. E. Giraud, Portret Gustawa Flauberta (fragm.), 1856.Pierre F. E. Giraud, Portret Gustawa Flauberta (fragm.), 1856.źr. Wikipedia

– Nigdy nie patrzyłem na dziecko, żeby nie myśleć, że stanie się ono starcem. Ani na kołyskę, żeby nie pamiętać o grobie. Wpatrując się w nagą kobietę, widzę w wyobraźni jej szkielet – pisał Gustaw Flaubert. Los chciał, że życie francuskiego pisarza było w pewien sposób naznaczone śmiercią.

W jego domu rodzinnym jadalnia sąsiadowała z prosektorium – ojciec Gustawa był chirurgiem, ich mieszkanie zaś przynależało do szpitala. Gdy był jeszcze młody, w krótkim odstępie czasu zmarli mu jego bliscy: ojciec i siostra, jak również przyjaciel. – Choroba pisarza, stany ocierania się o śmierć, mówiły mu, że jeśli nie będzie pisał, to umrze – mówiła w Sezonie na Dwójkę Renata Lis, autorka książki "Ręka Flauberta", która ukaże się w księgarniach w połowie września.

Korzystając z listów i dzienników Flauberta (w ogromnej większości niewydanych po polsku), a także z najnowszych ustaleń jego francuskich biografów i własnych podróży, Renata Lis opowiada w tej niekonwencjonalnej biografii o meandrach jego losu: o jego śmierci, miłości, miejscach i książkach.

/

"Ręka Flauberta" to książka o mężczyźnie, który urodził się w Normandii w roku 1821 i po pewnym czasie, w tajemniczych okolicznościach, zajął się rzemiosłem skrajnie niebezpiecznym i trudnym: został pisarzem. Z tej opowieści wyłania się poruszający, współczesny portret pisarza na tle końca świata – zarówno własnego świata Flauberta, jak nowoczesnego świata cywilizacji europejskiej. "Ręka Flauberta" – wielowarstwowa i znakomicie napisana – przynosi też odpowiedzi na szereg szczegółowych pytań: kto naprawdę powiedział "Pani Bovary to ja"; czy Flaubert wierzył w Boga; na czym polega oryginalność jego stylu; czy to prawda, że ryczał jak niedźwiedź; jak wyglądało jego spotkanie z egipską kurtyzaną Kucziuk-Hanem; dlaczego chciał zostać Rosjaninem; czy miłością jego życia była angielska guwernantka i dlaczego twierdził, że nie ma żadnej biografii.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Renatą Lis.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.