Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 02.04.2012

Jak się Tischner z papieżem przyjaźnił

Wspólnota filozoficznej myśli i… upodobanie do polskich gór. O przyjaźni Ojca Świętego z ks. prof. Józefem Tischnerem opowiedział w Dwójce Wojciech Bonowicz – biograf Tischnera i poeta.
Jan Paweł II i ks. Józef Tischner w Castel GandolfoJan Paweł II i ks. Józef Tischner w Castel Gandolfotischner.pl
Posłuchaj
  • Jak się Tischner z papieżem przyjaźnił (zapowiedź)
  • Jak się Tischner z papieżem przyjaźnił
Czytaj także

Kleryk Józef Tischner poznał Karola Wojtyłę w krakowskim seminarium. Młody ksiądz doktor prowadził wówczas wykłady z etyki społecznej. Był to rok 1953.
Potem był czas wieloletniej współpracy, wspólnych rozmów, wymiany myśli (słynne spotkania intelektualistów w Castel Gandolfo zainicjowane przez ks. Tischnera i Krzysztofa Michalskiego). Czas serdecznej zażyłości.
Ich ostatnie spotkanie odbyło się 17 czerwca 1999 roku na Wawelu. Ksiądz Tischner – ciężko chory, był już po drugiej operacji – został przywieziony na wózku inwalidzkim. Miesiąc później papież napisał do ks. Tischnera przejmujący list: "Było to spotkanie na Wawelu, ale zbyt pospieszne. Bo w ogóle cały ten przejazd przez Polskę to była wielka gonitwa. A z Księdzem Profesorem trzeba było mi dłużej się spotkać. Czy potrafi przyjechać do Rzymu – trudno to sobie teraz wyobrazić. Już ostatnia sesja była bez Niego. Więc stale się z Nim spotykam, choć bez słów. A jest to spotkanie z Hiobem (…)".
W rocznicę śmierci Jana Pawła II nadaliśmy audycję, w której o przyjaźni papieża i ks. Tischnera opowiadał Wojciech Bonowicz, autor m.in. biografii księdza profesora oraz zbioru gawęd o księdzu Tischnerze "Kapelusz na wodzie".
Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Posłuchaj nagrań związanych z ks. Tischnerem w serwisie Radia Wolności