Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Piotr Grabka 09.03.2020

XVIII Konkurs Chopinowski. Rekordy, rozmach i koronawirus w tle

Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina będzie pod każdym względem niezwykły. Zarówno pod względem ilości pianistów chcących w nim wystartować, jak i instytucji zaangażowanych w jego organizację, finansowanie i relacjonowanie. Mimo wątpliwości związanych z koronawirusem, organizatorzy podjęli decyzję o zachowaniu pierwotnego terminu przesłuchań, które odbędą się w kwietniu w Warszawie.

Szklener NIFC 1200.JPG
Znamy uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich 18 Polaków

Początek przesłuchać eliminacyjnych planowany jest na 17 kwietnia. Zagrożeniem dla tego scenariusza jest oczywiście koronawirus. Dziś jeszcze nie zapadły decyzje wprowadzające jakieś zmiany w kalendarzu, ale są one rozważane.

- Żaden koronawirus nam nie przeszkodzi. Nawet jeżeli będziemy musieli podejmować odpowiedzialne decyzje w postaci jakiś ograniczeń, to kultura jest silniejsza od tego wszystkiego - mówił podczas poniedziałkowej konferencji zapowiadającej XVIII Konkurs Chopinowski minister kultury Piotr Gliński.

Do tegorocznego Konkursu zgłosiła się rekordowa liczba pianistów, ponad 500 osób. - W lutym komisja kwalifikacyjna przesłuchała ponad 250 godzin nagrań i na tej podstawie wyłoniła 164 osoby, które zostały dopuszczone do eliminacji. Z tej liczby około 80 osób to są już ci właściwi uczestnicy Konkursu, którzy wystąpią w Warszawie w październiku - tłumaczył Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 

W przesłuchaniach wezmą udział pianiści z 33 krajów, w tym 17 Polaków.

Żelazowa Wola 1200.jpg
210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Koncert z Żelazowej Woli

Polskie Radio, TVP Kultura i nowe media

Tradycyjnie Polskie Radio włącza się w organizację Konkursu i transmisje przesłuchań. - Polskie Radio i Międzynarodowy Konkurs Chopinowski to prawie równolatkowie. Polskie Radio powstało w 1925 roku, a Konkurs Chopinowski w 1927 roku. Od tego czasu Polskie Radio transmitowało to wydarzenie. To się nie zmienia od wielu, wielu lat i tak samo będzie w tym roku. Wszystkie anteny: Program 1, 2 i 3, Radio Chopin będą nadawały transmisje i retransmisje, ale także wywiady z laureatami. Będą też przypominały archiwalne nagrania z Konkursów Chopinowskich. Będzie to zatem bardzo bogaty program obsługi antenowej, redakcyjnej - podkreślała Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Konkurs będzie można śledzić także dzięki TVP Kultura i, podobnie jak 5 lat temu, dzięki zaangażowaniu nowych technologii: portal internetowy, aplikacje, platforma YouTube itd. Nowością będzie propozycja Instytutu Adama Mickiewicza. - W tym roku IAM dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizuje specjalne strefy słuchacza w ośmiu miastach na świecie: Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Budapeszcie, Moskwie, Jerozolimie, Seulu i Tokio. W specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach filharmonii lub sal kinowych publiczność będzie mogła na żywo śledzić przebieg Konkursu i tak jak w sporcie wspólnie przeżywać konkursowe emocje - mówiła Barbara Schabowska, p.o. dyrektora Instytutu.

Co na antenie Dwójki?

Na Dwójkowej antenie XVIII Konkurs Chopinowski będzie można śledzić od koncertu inauguracyjnego poprzez wszystkie etapy przesłuchań aż po koncert laureatów. Będzie też szereg audycji poświęconych Konkursowi, jego aktualnym wydarzeniom, a także wspomnieniom z poprzednich konkursowych zmagań.

Bilety na przesłuchania sprzedały się w ciągu trzech godzin, choć Konkurs rozpocznie się dopiero 2 października.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 17.10

Materiał został wyemitowany w programie "Wybieram Dwójkę"

pg/gs