Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 22.09.2012

Tanie latanie tuż spod Nowego Dworu Mazowieckiego (wideo)

Lotnisko w Modlinie do końca roku spodziewa się obsłużyć ponad 900 tys. pasażerów. Drugi po Lotnisku Chopina port lotniczy obsługujący Warszawę i Mazowsze powstał przy udziale środków unijnych.
Nowy Dwór MazowieckiNowy Dwór MazowieckiWikipedia/Ziptune
Galeria Posłuchaj
  • Fundusze unijne wspierają produkcję innowacyjnych leków i szkolnictwo zawodowe
  • Burmistrz Jacek Kowalski o wykorzystywaniu funduszy unijnych
  • Jak fundusze unijne zmieniają życie mieszkańców Nowego Dworu Maz. i okolic?
  • Fundusze unijne zmieniają Nowy Dwór Maz. - podsumowanie
Czytaj także


Współwłaścicielem lotniska w Modlinie jest Nowy Dwór Mazowiecki. Dwa miesiące po otwarciu już wiadomo, że będzie ono rozbudowywane.

Jak pokazały pierwsze dwa miesiące, setki Polaków chcą latać z Modlina i przylatywać do Polski właśnie przez modlińskie wrota - Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego

- Ta inwestycja tak naprawdę się nie zakończyła, ona cały czas trwa i kolejne dziesiątki, setki milionów będą wpompowywane w ten port, tak by mógł obsłużyć pasażerów, którzy chcą stąd latać. Jak pokazały pierwsze dwa miesiące, setki Polaków chcą latać z Modlina i przylatywać do Polski właśnie przez modlińskie wrota. Unia dołoży sto kilkadziesiąt milionów, to będzie umowa podpisana w przyszłym tygodniu i to są te główne środki, które mają wesprzeć inwestycję - mówił w "Sygnałach dnia" burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski.

Lotnisko dla tanich linii to nie jedyna inwestycja w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu. Już wkrótce mieszkańcy miasta będą mogli oszczędzać na ogrzewaniu wody. Unijne dofinansowanie w wysokości 2 mld. złotych wspomoże instalację kolektorów słonecznych. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala zaoszczędzić aż do 90 proc. kosztów ogrzania wody w okresie letnim i do 60 proc. kosztów liczonych średniorocznie.

Posłuchaj rozmowy Daniela Wydrycha z Jackiem Kowalskim.

W miejscowości Pieńków pod Nowym Dworem Mazowieckim swą siedzibę ma "Adamed" - lider na polskim rynku leków nowej generacji. Firma otrzymała unijne wsparcie na innowacyjne programy lekowe i prowadzi badania nad opracowaniem terapeutyków m.in. przeciwko cukrzycy, nowotworom i schizofrenii.

Dzięki funduszom unijnym na atrakcyjności zyskuje szkolnictwo zawodowe. W ramach projektu "Edukacja kluczem do sukcesu" skierowanego do uczniów zespołu szkół numer 2 w Nowym Dworze Mazowieckim w ubiegłym roku odbyło się 500 godzin zajęć dodatkowych, w których uczestniczyło 120 uczniów. Projekt obejmuje również warsztaty aktywnego poszukiwania pracy i zakładania działalności gospodarczej.

Siedzibę firmy "Adamed" oraz zespół szkół numer 2 odwiedziła Alicja Dusza. Posłuchaj relacji.

Jak fundusze unijne zmieniają życie mieszkańców nowego Dworu Mazowieckiego i okolic? W audycji "Świat w radiowej Jedynce" Agata Kasprolewicz pytała o to Patryka Toporowskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Więcej w nagraniu audycji.

pg