Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 05.10.2012

Wrocław: rozwój dzięki unijnym funduszom (wideo)

Narodowe Forum Muzyki, powstające za pieniądze z UE, będzie najnowocześniejszą w tej części Europy salą koncertową z 1800 miejscami. Budynek zaprojektowany przez zespół zmarłego tragicznie architekta Stefana Kuryłowicza ma być gotowy w przyszłym roku.
Fontanna na wrocławskim RynkuFontanna na wrocławskim RynkuAdaś17/ Wikipedia, lic.CC
Galeria Posłuchaj
  • Tomasz Sołowiej i Roland Zarzycki w "Sygnałach dnia"
  • Agnieszka Jas i Krzysztof Horwat o krasnalach promujących miasto i o Hali Stulecia
  • Agata Kasprolewicz i Michał Rutkowski m.in. o wrocławskich inwestycjach w kulturę i transport
  • Hanna Uszyńska podsumowuje unijne inwestycje we Wrocławiu


Kwota dofinansowania projektu z Unii Europejskiej to prawie 144 miliony złotych. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku. - Wrocław to miasto o olbrzymich aspiracjach w dziedzinie kultury. Żeby sporostać wymogom organizatora Europejskiej Stolicy Kultury trzeba inwestować w takie rozwiązania - podkreśla Michał Rutkowski, doradca w dziedzinie funduszy unijnych. Już w 2016 roku we Wrocławiu będzie biło kulturalne serce Europy, właśnie wtedy miasto nad Odrą stanie się Europejską Stolicą Kultury. O inwestycjach w kulturę opowiadał w Jedynce Roland Zarzycki.

Nasi reporterzy sprawdzili też jak działa Zintegrowany System Transportu Szynowego - Tramwaj Plus. Kontrole nad skrzyżowaniami we Wrocławiu stopniowo przejmuje komputer. System ma przyspieszać tramwaje i rozładowywać korki w mieście. Dzięki kamerom i czujnikom, dostosowuje częstotliwość zmiany świateł do natężenia ruchu. Docelowo system ma objąć ponad 150 skrzyżowań. Tramwaj Plus łatwo odróżnić od klasycznych tramwajów dzięki oznakowaniu, które wybrali wrocławscy internauci. Projekt został dofinansowany na kwotę ponad 362 milionów złotych.

Wrocław od lat jest w czołówce miast, które pozyskują najwięcej pieniędzy z funduszów unijnych. Tomasz Sołowiej z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu mówił w Jedynce, że stolica Dolnego Śląska zabiegała o pieniądze jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Co jeszcze oferuje Wrocław? Agnieszka Jas odwiedziła Centrum Poznawcze Hali Stulecia - multimedialną ekspozycję, przedstawiającą zwiedzającym historię Hali Stulecia. Sprawdziła, jak działają dotykowe ekrany i mapy, interaktywna podłoga, zobaczyła makiety budowli, ponad 600 zdjęć i różnorodnych wizualizacji, interaktywne gry i zabawy nie tylko dla najmłodszych. To wszystko prezentowane jest w klimatycznie zaaranżo­wanych wnętrzach, przy użyciu najwyższej jakości sprzętu audiowizualnego.

Nasi reoprterzy sprawdzili też, jak krasnale promują miasto. Figur stale przebywa - na skrzyżowaniach, przy mostach, przy uczelniach wyższych i zabytkowych budynkach. Jest m.in. krasnal Szermierz, Grajek i Meloman. Projekt ma promować Wrocław jako miejsce aktywnej turystyki pieszej.

Zapraszamy do wysłuchania relacji!