Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
migrator migrator 17.02.2007

Powrót w stylu iście noblowskim!

Radiowy Dom Kultury powraca do swoich zajęć regularnych. Kierownik w gabinecie, Instruktorzy w różnych salach.
Powrót w stylu iście noblowskim

W tym programie dużo o noblistach...

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się właśnie kolejna książka Johna Maxwella Coetzee'go (wydanie oryginalne 1986) "Foe".

To zadziwiająca opowieść - zabawa z historią rozbitka Robinsona Cruzoe.

Susan Barton, powracająca z Brazylii Angielka, zostaje wyrzucona przez zbuntowaną załogę statku na brzeg bezludnej wyspy. Jej życie ratuje Kruzo, mężczyzna tajemniczy, któremu towarzyszy czarny i niemy niewolnik Piętaszek.
Po powrocie do kraju, Susan próbuje opowiedzieć tę historię. Powiernikiem czyni pisarza Foe..

O nieznanej dotychczas w Polsce książce wielkiego noblisty opowie w Radiowym Domu Kultury Paulina Reiter. Reiter o Foe (295,41 KB)

A my zaprosimy do czytelni, bo dla uczestniczących w cotygodniowych zajęciach RDK mamy kilka egzemplarzy.

Ale to nie koniec opowieści noblowskich.
We czwartek byliśmy w Wiedniu. A tam mieszka inna laureatka nagrody - kontrowersyjna Elfriede Jelinek.

Nasz plan przeprowadzenia z cierpiącą na fobię społeczną pisarką wywiadu przed domofon nie powiódł się. Jelinek wyjechała na pół roku do Monachium, do męża.

''

Udało nam się jednak spotkać ze znajomą pisarki, polską tłumaczką jej książek, mieszkającą na stałe w Austii wykładowczynią Uniwersytetu Wiedeńskiego, Joanną Ziemską. Ziemska o Jelinek (809,44 KB)

Jelinek, jakiej nie znamy, w tym wydaniu Radiowego Domu Kultury. Bardzo ekskluzywnie.

Aha, pani Elfriede budzi kontrowersje. Ale czy słusznie? Postanowiliśmy pozwolić naszym słuchaczom przekonać się o tym. Co oznacza, że będą prezenty...


No ale - nobliści to nie wszystko.

Przeniesiemy sie na Ukrainę.

''
Do małego miasta Umań, gdzie z okazji Rosh Hashanach - żydowskiego święta nowego roku - pielgrzymuje przeszło 20.000 ortodoksyjnych Żydów.

Dwójka młodych fotografów, Katarzyna Marczyńska i Tomasz Kaczorek, obserwowało to wydarzenie. A efekty możemy oglądać w w warszawskiej galerii "Obok" przy Związku Polskich artystów Fotografików.

O wystawie, którą oglądać można do 8 marca, opowie kuratorka Anna Wolska.

I opowiemy o designie/dizajnie/dyzzajnie. Tym razem oświetleniowym.

Albowiem oświetlenie w naszych mieszkaniach zazwyczaj po prostu świeci. A co zrobić żeby świeciło i przy tym jeszcze wyglądało?

Zaprosimy na wystawę "Dizajnmuseum II . Oświecenie" w krakowskiej galerii Fait, która w całości poświęcona jest świecącym akcesoriom i temu co najnowsze w oświetleniowym dizajnie.
Opowie jedna z organizatorek - Agata Antonowicz.

Pomóżmy palmie! Co dalej z palmą w Alejach Jerozolimskich?


Jeśli palma ma pozostać w Warszawie, trzeba przeprowadzić gruntowną renowacje, bo minęły już 4 lata i drzewo się sypie. W praktyce oznacza to wymianę pnia i nowa koronę, czyli całkowitą rekonstrukcję projektu. Należałoby jej również kupić takie liście, które przetrwają każdą wichurę.
Znalazł się sponsor - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który przekazał na renowacje połowę potrzebnej sumy, czyli 70 tys. złotych. To starczy na zakup liści, kory oraz ich transport ze Stanów Zjednoczonych. Brakuje połowy budżetu – w tej chwili 50 tys. złotych, aby zapłacić firmom, które zajmą się renowacja stalowej konstrukcji, położeniem nowej pianki, kory, a także na rusztowania, podnośniki, dźwigi i na opłaty dla miasta.


Chcesz pomóc palmie?
Wpłać pieniądze na konto Fundacji Instytut Promocji Sztuki Andy Rottenberg
97 1020 1013 0000 0402 0133 5975
z dopiskiem – darowizna na cele statutowe „palma”

Jeśli macie jakieś pomysły, proszę także o kontakt pod adresem mailowym: rajkowska@gmail.com
Z góry dziękuję za pomoc!
Joanna Rajkowska



To wszystko i więcej - w tym wydaniu Radiowego Domu Kultury.