Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szydłowska 14.09.2012

Sacrum i Profanum, i Łydka!

Skoro wrzesień i Kraków - wszystko jasne - Radiowy Dom Kultury jest na festiwalu Sacrum Profanum! Nie pierwszy to raz. Tym razem chcemy sprawdzić, co z kompozycjami najwybitniejszych - Góreckiego, Kilara, Pendereckiego i Lutosławskiego zrobią artyści związani z wytwórnią Ninja Tune. Są też inne powody! Łydka.
Festiwal Sacrum Profanum 2012Festiwal Sacrum Profanum 2012Wojciech Wandzel, www.wandzelphoto.com

Może być tak, że odwiedzi nas Maestro! Jeśli się uda, będziemy bardzo szczęśliwi!

Sacrum Profanum to festiwal prezentujący muzykę XX wieku, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Jego rangę buduje udział najwyżej cenionych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien, Theatre of Voices, Asko | Schönberg, London Sinfonietta, musikFabrik. Sacrum Profanum łączy także muzykę poważną z innymi nurtami, stąd obecność na festiwalu czołowych wykonawców polskiego jazzu (Tomasz Stańko, Leszek Możdżer), czy gwiazd takich jak Aphex Twin i zespół Kraftwerk.
Zabiegiem porządkującym wielość kierunków i bogactwo brzmienia muzyki XX wieku jest tematyczne ukierunkowanie festiwalu – co roku program koncentruje się na twórczości kompozytorów z innego kraju. Na potrzeby koncertów Sacrum Profanum adaptowane są miejsca o zróżnicowanym charakterze – od sali Filharmonii Krakowskiej, poprzez Fabrykę Oskara Schindlera i Muzeum Inżynierii Miejskiej, aż po hale fabryczne w hucie ArcelorMittal Poland. Festiwal zdobył najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia.

Sacrum Profanum to festiwal, którego rangę buduje udział najwyżej cenionych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien, Theatre of Voices, Asko | Schönberg, London Sinfonietta, musikFabrik. Ale to także festiwal, który łączy muzykę poważną z innymi nurtami, stąd obecność na festiwalu czołowych wykonawców polskiego jazzu (Tomasz Stańko, Leszek Możdżer), czy gwiazd takich jak Aphex Twin i zespół Kraftwerk. 10., jubileuszowa odsłona festiwalu jest świętem muzyki polskiej a wykonawcy pochodzą z całego świata. Kto choć raz był na koncercie w hali fabrycznej Nowej Huty ten natychmiast pojmuje, co może się zrodzić na przecięciu światów, jak silnie związane są sacrum i profanum! Czekamy na koncert Polish Icons, czekamy na koncerty Sigur Ros!

Z pewnością program nadawany z gościnnego Radia Kraków rozpoczniemy od informacji w telefonicznym skrócie, o co zadbała Agnieszka Obszańska.

Anna Potocka zabierze nas do Opola, na Biennale Ars Polonia, które rozpoczyna się właśnie dziś. "Naszym zamiarem jest przedstawienie możliwie szerokiego spojrzenia – zaprezentowanie zarówno sylwetek artystów z polskim rodowodem, urodzonych już poza krajem, jak i tych, którzy urodzili się w Polsce i wielokrotnie przekraczając granice, realizują swoje projekty zarówno w kraju jak i na całym świecie" - to słowa organizatorów. Nam pozostaje ocenić prace artystów - Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu - to dobry adres!

L.U.C - człowiek, który nie potrafi "nie działać, nie biegać", przypomni o wyruszającym 29 września z Tallina pociągu kultury, czyli akcji artystycznej Cosmic Underground. Za wszystkim stoi Instytut B61, intrygujący konglomerat... wszystkiego. Pociąg w listopadzie ma osiągnąć swój cel - Guimaraes w Portugalii. L.U.C wysiada wcześniej bo w listopadzie, w Łodzi, w Polsce, chce po raz drugi przeprowadzić Rymoliryktando!

Poza tym przypominamy, że Maxi Singiel nadal gra w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uczestnicy festiwalu Open'er zwolnieni - bo widzieli - wszystkim pozostałym gorąco polecamy! Wraz z Natalią Sielewicz.

Fundacja Brama Cukermana też muzycznie, zaprasza do zabawy. Pasjonaci!!! Poznaliśmy ich dzięki Ani Dudzińskiej kilka tygodni temu - w Katowicach i mamy zamiar doglądać i oglądać!

Ponieważ "nie ma ucieczki przed gębą" - na zakończenie wyznanie - uwielbiamy Ferdydurke! A to już 75 lat od wydania, a to obchody i zjazdy i wystawy. Trzeba opowiedzieć, zaprosić. Bo czy jest wiersz lepszy, trafniej przetłumaczony od:

Łydki, łydki, łydki

Łydki, łydki, łydki, łydki

Łydki, łydki, łydki, łydki, łydki-

Łydka:

łydka, łydka, łydka

łydki, łydki, łydki.

Naszym gościem będzie Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego, które organizuje urodziny "Ferdydurke".

Bomba! Też na FB

Zapraszamy o godz. 13.00,

szydłowska&obszańska&nogaś