Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 12.10.2013

Jesień, ach to ty

Uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej poezji śpiewanej. Autor "Dni, których nie znamy" i wielu innych przebojów. W "Muzycznym Przewodniku Trójki" wspominaliśmy Marka Grechutę.
Kraków, 11.05.1978. Marek Grechuta podczas XV Studenckiego Festiwalu Piosenki.Kraków, 11.05.1978. Marek Grechuta podczas XV Studenckiego Festiwalu Piosenki. PAP/Maciej Sochor
Posłuchaj
  • Wspomnienie Marka Grechuty (Radiowy Dom Kultury/Trójka)

Urodził się w 1945 roku, jednak to Kraków był miastem, z którym – od czasów studenckich – związał swoje życie. Na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej poznał Jana Kantego Pawluśkiewicza – wspólnie stworzyli kabaret Anawa, który wkrótce przeistoczył się w zespół akompaniujący Grechucie.

W 1967 roku zadebiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, rok później wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – ze stolicy polskiej piosenki aż trzykrotnie wracał z ważnymi wyróżnieniami. Razem z grupą Anawa nagrał dwa albumy: "Marek Grechuta & Anawa" oraz "Korowód". Tytułowa piosenka z tej drugiej płyty przyniosła Grechucie główną nagrodę podczas opolskiego festiwalu w 1971 roku.

Po kilku latach rozbratu artystycznego z Janem Kantym Pawluśkiewiczem (w trakcie których Grechuta nagrywał i występował z zespołem WIEM), drogi twórcze obu muzyków zeszły się ponownie w 1976 roku. W tym samym czasie rozpoczął trwającą blisko dekadę współpracę z Piwnicą pod Baranami.

W 1979 roku zaśpiewał na płycie z utworami do słów poety Tadeusza Nowaka, pięć lat później wspólnie z Krystyną Jandą nagrał album "W malinowym chruśniaku" z wierszami Bolesława Leśmiana.

Autorska twórczość w kolejnych latach zaowocowała m.in. płytą "Wiosna – ach to ty" oraz nawiązującym do Dekalogu albumem "Dziesięć ważnych słów". W roku 2003 razem z grupą Myslovitz nagrał wersję piosenki "Kraków", która znalazła się na dwupłytowym wydawnictwie "The Best of Myslovitz".

Marek Grechuta zmarł przedwcześnie w 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Był artystą, który potrafił dotrzeć do najszerszych kręgów odbiorców – zainteresować swymi piosenkami nawet tych, którzy stronią od poezji czy wyrafinowanej muzyki.

"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

(mk)