Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 28.06.2021

Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.

shutterstock Artur Bogacki rzeka warszawa Wisła 1200.jpg
Ukryte życie miejskich rzek. Odkrywamy je na nowo

Bioindykatory to tzw. organizmy wskaźnikowe, które wykazują niską tolerancję na konkretne zmiany w środowisku. Przykładem mogą być sinice, które pojawiają się tylko w zanieczyszczonych wodach, albo porosty, które spotykamy tam, gdzie powietrze jest czyste. W Warszawie na straży jakości wody stoją zaś... małże. - W specjalny sposób przygotowywane są do pracy w naszej firmie. Odławiamy je z bardzo czystych zbiorników - tłumaczyła dr Anna Zdanowicz, kierownik Działu Technologii Wody w Wodociągach Warszawskich. - Na miejscu są selekcjonowane pod względem wielkości, kondycji i wieku. Preferowane są osobniki młode. Zanim jednak trafią do pracy przez około dwa tygodnie poddawane są aklimatyzacji. Potem umieszczane są w specjalnym akwarium. Nie stwarza to dla nich problemu, bo w środowisku naturalnym nie są to organizmy bardzo mobilne - podkreślała. 

Posłuchaj
05:49 _PR4_AAC 2021_06_28-12-45-49.mp3 Zwierzęta jako bioindykatory - na służbie w miastach (Stacja Nauka/Czwórka) 

Małże są bioindykatorami, które "pracują" w Wodociągach przez trzy miesiące, a potem wracają do środowiska naturalnego. Pokazują jakość miejskiej wody. - Sytuacja alarmowa jest wówczas, gdy cztery z siedmiu osobników zamkną jednocześnie swoje muszle na dłużej niż cztery minuty - mówiła dr Anna Zdanowicz. - Wówczas w dyspozytorni włącza się sygnał dźwiękowy. To znak, że prawdopodobnie do wody dostała się substancja toksyczna, a my musimy podjąć odpowiednie działania.  

ziemia 1200 shutterstock.jpg
Skąd mamy na Ziemi wodę?

Sprawdź także:

Jak tłumaczyła cztery minuty to graniczny czas. - W środowisku naturalnym małże otwierają i zamykają muszle non-stop, bo to dla nich sposób na pozyskiwanie pokarmu z wody. Każdy z naszych osobników jest podpięty do specjalnej sondy, dzięki czemu możemy śledzić ich biorytm. Każde odchylenie od normy jest natychmiast odnotowywane - podkreślała ekspert. 

Czytaj także:

Obok małży na straży jakości wody w Warszawie stoją także niektóre gatunki niewielkich rybek słodkowodnych, są to np. certy, wrzany i wzdręgi, o maksymalnie 1 cm długości. - Pracują u nas około roku, a ponieważ to kręgowce, ich spektrum reakcji jest dużo szersze. mamy cały katalog ich zachować i codziennie sprawdzamy ich stan i zachowania - tłumaczył gość Czwórki. - Sytuacją alarmową jest dla nas to, gdy połowa populacji jednocześnie padnie. Ale oczywiście każde z odchyleń od normy, np. inny sposób pływania jest dla nas sygnałem, który należy sprawdzić. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 12.35

kd