Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 14.11.2011

Dlaczego niektóre dźwięki nas irytują?

Masz ciarki na plecach, gdy słyszysz skrobanie widelcem po szkle, rysowanie paznokciami po tablicy lub skrzypienie styropianu? To wynik naszych doświadczeń i skojarzeń z przeszłości.
Dlaczego niektóre dźwięki nas irytują?sxc.hu

Reakcje na różne dźwięki zbadał niemiecko-austriacki zespół muzykologów. Nieprzyjemne dźwięki mieszczą się w zakresie częstotliwości od 2000 do 4000 Hz, czyli w zakresie charakterystycznym dla ludzkiej mowy. To, dlaczego dla niektórych są irytujące, wiąże się z tym, jak zbudowany jest aparat słuchu i jak zapamiętujemy bodźce dźwiękowe.

- Dźwięk jest odbierany przez ucho zewnętrzne, przez ucho środkowe do ucha wewnętrznego. Przetworzona energia jest przenoszona do ośrodkowego układu nerwowego, tam rozpoznajemy co jakim jest dźwiękiem – mówi Anna Wakarow, audiolog z poradni Otolatyngolodzy24.

Reakcja organizmu wynika z tego, jak mózg interpretuje dany dźwięk. Wiąże się to z naszym układem limbicznym, który reguluje proces zapamiętywania i stany emocjonalne. - Wpływ ma nasze wychowanie. Mamy pewne wzorce muzyczne i skojarzenia, dla jednych przyjemne, dla innych nie. Istotne są też właściwości osobnicze każdego z nas – wyjaśnia Wakarow. Dla jednych dźwięki będą drażniące, dla innych nie. Więcej o odbieraniu dźwięków dowiedzieć się można słuchając dźwięku całej audycji.

pg