Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 25.02.2014

Etnografia pozwala lepiej zrozumieć świat

- Oskar Kolberg to wybitny polski etnograf. Aż trudno uwierzyć, że zna go tylko 8 procent Polaków - mówią przedstawicielki Pracowni Etnograficznej, która włączyła się w obchody Roku Kolberga i promuje teraz swój cykl "Etnografia do kieszeni".
Występ zespołu MazowszeWystęp zespołu "Mazowsze"Bartosz Bajerski
Posłuchaj
  • Na czym polega praca etnografa i czym zajmuje się ta dyscyplina opowiadają członkinie "Pracowni Etnograficznej" (Czwórka/Na cztery ręce)
Czytaj także

- Kolberg był kolekcjonerem ludowych opowieści, pieśni, muzyki, tańców. Udokumentował to, tworząc swoje wielkie dzieło zatytułowane "Lud" - opowiadają Anna Czyżewska i Anna Chlebicka. - W XIX wieku było to najważniesze źródło wiedzy na temat kultury ludowej, które etnografom służy do dziś.

Rok Oskara Kolberga - wspomnienie o wielkim etnografie >>>

Oskar Kolberg jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów. Swoje spostrzeżenia spisał w ponad 80. opasłych tomach. - Dla nas, etnografów, to ciągłe źródło inspiracji - tłumaczą rozmówczynie Olgi Mickiewicz i Karola Pawłowickiego. - Korzystamy z niego, przygotowując nasze projekty, które realizujemy w stowarzyszeniu.

Sprawdź, co łączy Oskara Kolberga z zespołem Dagadana >>>

Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego powstała w 2006 roku, z inicjatywy absolwentów i studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest badanie oraz propagowanie kultury tradycyjnej i współczesnej. Człownkowie stowarzyszenia realizują rozmaite projekty: badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie. Współprowadzą także Pracownię Duży Pokój, nagrodzoną w konkursie S3KTOR. - Zajmujemy się szeroko pojęta etnografią i próbujemy odpowiedzieć na pytanie o naszą tożsamość - mówią goście "Na cztery ręce". - W tym celu wykorzystujemy osiągnięcia współczesnej etnologii oraz antropologii kulturowej, ale nie zapominamy też o korzeniach naszej dyscypliny. Najlepszy dowód to przygotowane przez nas serwisy strojeludowe.net oraz skanseny.net.

Gooral i Mazowsze - koncert w "Ministwerstwie Dźwięku" (WIDEO) >>>

Jedną z najnowszych inicjatyw Pracowni jest "Etnografia w kieszeni" - cykl bezpłatnych publikacji zawierających teksty etnograficzne młodych etnografek i etnografów dotyczące Warszawy. - To kompendium wiedzy poświęcone współczesnemu ludowi warszawskiemu - wyjaśniają pomysłodawczynie wydawnictwa. - Można w nim przeczytać o kupcach z nieistniejącego już Stadionu X-lecia, o klientach Hali Mirowskiej, o otaczającym świecie, a nierzadko też o sobie samym.

okładka
okładka części drugiej

Jak dotąd ukazały się dwie części "Etnografii do kieszeni" - pierwsza poświęcona społecznym dziejom m. in. Powiśla, druga - warszawskim bazarom. I jak zapowiadają członkinie "Pracowni Etnograficznej" to dopiero początek. - Mamy nadzieję, że dzięki takiej formule uda nam się dotrzeć do ludzi, którzy są zainteresowani tekstami kultury, ale nie mają kontaktu z takim rodzajem pisarstwa. Chcemy wprowadzić tekst etnograficzny do obiegu kulturalnego Warszawy. To nasz cel nadrzędny - podkreślają Anna Czyżewska i Anna Chlebicka.

Trzeci numer "Etnografii do kieszeni" poświęcony będzie wspomnieniom z czasów PRL. Do dystrybucji trafi na początku marca.

(kul / ac)