Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 17.06.2016

Inspicjent teatralny. Praca niedoceniana, ale i nieoceniona

Ogromne platformy, wirtualne wizualizacje, orkiestra i skomplikowany układ świateł, a do tego biegający za kulisami aktorzy – to wszystko koordynuje jedna osoba: inspicjent teatralny.
Posłuchaj
  • Na czym polega praca inspicjenta teatralnego i czy każdy może ją wykonywać? (W to mi graj/Czwórka)
Czytaj także

Choć widzowie nie mają często pojęcia o jego istnieniu, to inspicjent sprawia, że teatr działa jak dobrze naoliwiona maszyna. - Moim podstawowym zadaniem jest sprawić, by spektakl przebiegał tak, jak powinien, by światła, scenografia, dźwięk, wideo, rekwizyty i aktorzy pojawili się w określonym miejscu i czasie. Przez specjalny mikrofon daję im różnego rodzaju znaki w trakcie spektaklu - opowiadał Wojciech Sobolewski.

Przyznał, że inspicjent powinien być człowiekiem o żelaznych nerwach, ale także dużej dozie wrażliwości i empatii. - Pracujemy z artystami, do tego w sytuacjach kryzysowych i trzeba zachować zimną krew, mieć wyobraźnię i reagować, bo wszystko dzieje się na żywo - mówił. Tłumaczył, na czym polega różnica w pracy inspicjenta teatralnego od operowego, zdradził, czym są "teatralne raporty", ale opowiadał także o dziwnych sytuacjach i "wypadkach", które przydarzyły mu się w trakcie kariery inspicjenta.

W audycji wysłuchaliśmy także rozmowy Dominiki Klimek z inspicjentem Teatru Roma w Warszawie, Tomaszem Narlochem, który oprowadzał nas po swoim miejscu pracy.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzenie: Michał Piwowarek

Goście: Wojciech Sobolewski (inspicjent TR Warszawa)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 21.00

kd/kul