Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Łukasz Szumielewicz 02.08.2010

Kraków wspomina poetów podziemia

"Noc poetów. Poezja niezależna 70-89" 6 sierpnia ma przypomnieć znaczenie poezji wydawanej w PRL w drugim obiegu dla walki o wolność słowa.
Kraków wspomina poetów podziemiaEast News

Wiersze Zbigniewa Herberta, Adama Zagajewskiego, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Mirosława Tarasewicza i wielu innych poetów będą rozbrzmiewać 6 sierpnia w Krakowie na ulicach i w klubach Starego Miasta.

"Noc poetów. Poezja niezależna 70-89" organizowana w ramach obchodów 30-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów ma przypomnieć, że wiersze, które w PRL-u często były wydawane tylko w drugim obiegu, były przestrzenią wolnego słowa, którego jak ognia bała się władza.

"Chcielibyśmy uzmysłowić młodym ludziom, jak ważna była rola poezji w odzyskiwaniu wolności. Poezji, która także robiła wyłom w murze zakłamania. My buntując się 30 lat temu byliśmy bardzo podobni do młodych ludzi dzisiaj. Tak samo niezależni, poszukujący wolności i prawdy"– wyjaśnia krytyk Marek Mikos, jeden z organizatorów Nocy Poetów.

Jak podkreślają organizatorzy, impreza ma być świętem poezji. Wiersze z drugiego obiegu pojawią się w piątek od godz. 15. w plenerze – na placu Szczepańskim i na krakowskich Plantach – podczas trzech happeningów przygotowanych przez Wiesława Hołdysa, Adama Srokę i Jarosława Tochowicza.

W Klubie pod Jaszczurami po 42 latach znów spotkają się razem przedstawiciele nowofalowej grupy poetyckiej "Teraz": Jerzy Kronhold, Jerzy Piątkowski, Stanisław Stabro i Adam Zagajewski. Wiersze nieobecnych Juliana Kornhausera i Stanisława Barańczaka zostaną odczytane. W spotkaniu prowadzonym przez Tadeusza Nyczka wezmą udział także: Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj i Leszek Aleksander Moczulski.

Poeci związani z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów – Krzysztof Dawidowicz, Zbigniew Machej, Marek Marczyk, Jan Organ i Wojciech Pazdur – spotkają się wieczorem w klubie Lizard King, by powspominać atmosferę lat 80., kiedy wydawali swoje utwory w podziemiu. Publiczność usłyszy także wiersze Jana Polkowskiego i Wojciecha Raduchowskiego-Brochwicza oraz nieżyjących poetów Lecha Sadowskiego i Mirosława Tarasewicza.

Twórczość Zbigniewa Herberta zostanie przypomniana wieczorem podczas spotkania "Podróży do Krakowa" w Teatrze Groteska.

Na zakończenie "Nocy poetów" o godz. 21 na Scenie przy Pompie Teatru im. Słowackiego rozpocznie się "Korowód Leszka Aleksandra Moczulskiego". Wiersze, poematy i piosenki poety wykonają Andrzej i Jacek Zielińscy, Halina Jarczyk, Rafał Dziwisz, Bronisław Maj, Błażej Wójcik i sam Leszek Aleksander Moczulski.

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie NZS 1980, Narodowe Centrum Kultury, IPN, Stowarzyszenie Teatr Mumerus i Teatr KTO. "Noc poetów" to jedno z wydarzeń realizowanego przez IPN Roku Kultury Niezależnej.

(PAP)