Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Bartosz Chmielewski 06.03.2012

Zobacz zdjęcia z "najgorszej ulycy" w stolicy

- Mieszkańcy ulicy Brzeskiej źle reagują na ludzi z aparatem - mówił w Czwórce Maciej Pisuk, fotografujący scenarzysta, który w "Stacji kultura” opowiadał o wystawie zdjęć pokazujących życie na warszawskiej Pradze Północ.
Zobacz zdjęcia z najgorszej ulycy w stolicyfot. Maciej Pisuk

- Brzeska to samo jądro Pragi Północ, a Praga Północ jest powszechnie uważana przez mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy za najgorszą dzielnicę w mieście - tłumaczył lokalne zależności Maciej Pisuk. Scenarzysta, który stał się znany dzięki scenariuszowi do głośnego filmu o tragicznie zmarłym liderze Kalibra 44 - "Jesteś bogiem", fotograficznego bakcyla złapał przed dziesięciu laty. To wtedy po utracie pracy przeprowadził się do swojej ówczesnej narzeczonej na Pragę. Wycieczki po praskich podwórkach stały się dla niego formą radzenia sobie z depresją.

- To był dla mnie trudny moment zawodowo. Nie mogłem sobie znaleźć miejsca i robienie zdjęć było jedynym rodzajem twórczej aktywności, do jakiej mogłem się zmusić. Aparat był pretekstem, żeby wyjść z domu i trochę się poruszać, pogadać z kimś - opowiadał gość "Stacji kultura".

W odróżnieniu od wielu fotografów traktujących "najgorszą dzielnicę w Warszawie", jako swego rodzaju zoo, w którym "obiekty" fotografuje się z ukrycia, bez pytania o zgodę, Pisuk nawiązał kontakt z mieszkańcami ulicy Brzeskiej. Umożliwiło mu to wejście w bezpośrednią relację z fotografowanymi osobami i stworzenie serii niezwykłych portretów.

- Mieszkańcy ulicy Brzeskiej źle reagują na ludzi z aparatem, tym bardziej, że powstają tam zdjęcia, które są wykorzystywane w różnych dziwnych kontekstach, niekoniecznie przedstawiają jakąś prawdę o tym miejscu. Ze mną było łatwiej, bo kiedy zaczynałem robić zdjęcia, to już dobrze znałem swoich sąsiadów. Z wieloma byłem zaprzyjaźniony – opowiadał Pisuk.

Zdjęcia ze swoich fotograficznych wypraw Maciej Pisuk zaprezentował na wystawie "Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej". Jako pierwsi mieli okazję je zobaczyć sfotografowani mieszkańcy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zareagowali na zdjęcia posłuchaj nagrania audycji.

bch