Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 18.01.2013

W Warszawie w czwartki jadało się flaki

20-lecie międzywojenne to okres krótki, ale urodzajny. W cyklu "Look na Book" przyglądamy się życiu artystycznych elit oraz kasiarzy.
fragment książki Moniki Piątkowskiej  Życie przestępcze w przedwojennej Polscefragment książki Moniki Piątkowskiej "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce"mat. prasowe

"Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej" Sławomira Kopra ukazało się w 2010 roku, nakładem wydawnictwa Bellona. Książka koncentruje się na radosnym życiu towarzyskim, głównie mieszkańców Warszawy lat 20. i 30., kiedy to rodziły się i upadały kariery, aartyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość.

- Dziś większość tych postaci jest dla nas pomnikowa, ale w tamtych czasach królowałyby one na okładkach bulwarowych gazet - opowiada reprezentantka "Bibliocreatio". - Pracę Kopra czyta się jak zbiór anegdot i plotek. Z niej możemy dowiedzieć się, że w nocnym klubie Adria na półkach stały kaktusy, pod sufitem wygrzewały się papugi, a słynne ciastka i torty marcepanowe przylatywały codziennie samolotem z Lwowa. O tym jeszcze nikt i nigdy u nas nie pisał.
Życie prywatne elit na czas wakacji zimowych i letnich przenosiło się, w zależności od pory roku, do Juraty albo do Zakopanego. A w ślad za artystami i milionerami ruszali kasiarze, oszuści oraz prostytutki, główni bohaterowie "Życia przestępczego w przedwojennej Polsce" Moniki Piątkowskiej: - Autorka bardzo starannie odrobiła pracę domową. Mamy tuta zdjęcia, wycinki prasowe i bardzo krwiste skandale okresu międzywojnia. To porywająca opowieść o obyczajowości półświatka, którą czyta się jak najlepszy kryminał - kończy rozmówczyni Kasi Dydo.

Sylwia
Sylwia Stano i Zofia Karaszewska w "Stacji Kultura"

Gdzie artystyczna elita spotykała się na kawę i dlaczego poczta w Gdańsku kosztowała tyle, ile opera w Paryżu, dowiesz się z polecanych książek oraz z nagrania rozmowy ze "Stacji Kultura", w której wzięły udział Sylwia Stano i Zofia Karaszewska.
kul