Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 10.01.2012

Co stresuje studentów w Polsce?

Coraz częściej młodzi Polacy przyznają, że nauka na studiach doprowadza ich na skraj załamania nerwowego. Powód? Obawa o brak dobrej, satysfakcjonującej pracy po zakończeniu studiowania.
Co stresuje studentów w Polsce?Glow Images/East News

Wyniki czwórkowej sondy pokazują, iż młodzi ludzie przy wyborze studiów przede wszystkim kierują się pasją (48%), zaś dopiero na drugim miejscu perspektywą znalezienia po nich pracy. Goszcząca w studiu Jadwiga Naduk z firmy Hays Poland doradzała, iż powinniśmy starać się połączyć obie te opcje.

- Nie tak dawno rozmawiałam z bardzo utalentowanym filologiem, który znał kilka języków i skończył kilka kierunków i miał problem ze znalezieniem pracy. My z kolei na potęgę poszukujemy ludzi ze znajomością języków niszowych, typu holenderski, portugalski. Spytałam się dlaczego nie rozważy studiowania tych języków. On odpowiedział, że w Amsterdamie spokojnie dogada się po angielsku. To pokazuje, że wielu studentów nie bada faktycznego zapotrzebowania rynku – mówił gość Romualda Wójcika i Kasi Węsierskiej.

Jadwiga Naduk zwracała również uwagę na zaniedbywanie przez młodych ludzi nauki języków obcych, które obecnie mają znaczenie niezależnie od kierunku w którym się kształcimy.

- Coraz więcej firm zagranicznych wchodzi na nasz rynek, jeżeli inżynier chce mieć wyższe stanowisko musi się uczyć języka obcego bo nie będzie się w stanie porozumieć ze swoim szefem.

Więcej na temat perspektyw zawodowych studentów w dźwięku w boksie "Posłuchaj".