Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 07.11.2012

"Nie da się ustrzec przed wypaleniem zawodowym"

– W pracy nikt nie zwraca uwagi na to, że jest listopad, że cały czas jest ciemno i chce nam się spać, a to w końcu się odbija na naszym zawodowym nastawieniu - mówił w Czwórce trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
Miłosz Brzezińskifot.W.KusińskiMiłosz Brzeziński/fot.W.KusińskiWojciech Kusiński
Posłuchaj
  • Miłosz Brzeziński o wypaleniu zawodowym
Czytaj także

Nadmiar obowiązków, lęk przed utratą pracy i uczucie przytłoczenia wieloletnimi kredytami sprawia, że Polacy są coraz słabsi psychicznie. Według badań GUS w ciągu ostatnich 20 lat liczba zaburzeń emocji wzrosła dziesięciokrotnie, a spożywanie leków psychoaktywnych dwunastokrotnie. To wszystko bardzo często prowadzi do tzw. wypalenia zawodowego.

- Objawów tego stanu jest wiele np. kiedy czujecie, że wasza praca nie ma sensu, że wszystko Was w niej denerwuje, i że najlepiej jakby Was zwolnili - wyliczał Miłosz Brzeziński.

Zdaniem gościa Justyny Dżbik, zmęczenie wykonywaną pracą, to naturalna sytuacja, przed którą nie ma ucieczki. W sytuacji, gdy pójście do pracy przyprawia nas o mdłości, należy się gruntownie zastanowić, co tak naprawdę chcielibyśmy robić w życiu. - W naszych czasach odpowiedź na to pytanie jest szczególnie trudna, gdyż jeszcze nigdy w historii świata nie było tylu ludzi, którzy tak bardzo by się starali odwrócić naszą uwagę od naszych prawdziwych potrzeb, po to by narzucić nam swoje - zauważał ekspert.

Na złe samopoczucie czasem pomaga zwykła rozmowa i pobycie w czyimś towarzystwie. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch