Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 12.01.2013

Pomyłka MFW. Zbyt szybkie oszczędności w Grecji

- Pewne jest, że efekty oszczędzania w Grecji się pojawią. Ponieważ jednak nikt nie przewidział jak głęboka będzie zapaść, niedoszacowano wpływu oszczędności na spadek PKB - wyjaśnia prof. Witold Orłowski.
Pomyłka MFW. Zbyt szybkie oszczędności w GrecjiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Raport o stanie świata" - 12 stycznia 2013
Czytaj także

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznaje, że programy oszczędnościowe, które proponował pogrążonym w kryzysie krajom strefy euro, opracowane były na podstawie błędnych założeń. Oznacza to, że polityka cięć w ostatnich dwóch latach nie prowadziła do wzrostu w Grecji.

Ekonomista prof. Witold Orłowski wyjaśnia, że działanie MFW jest dwojakie: udziela pożyczek krajom zadłużonym, a jednocześnie zobowiązuje je do prowadzenia oszczędnościowej polityki gospodarczej. - Jeśli ktoś jest zadłużony to jedyną metodą wyjścia na prostą są oszczędności. Tymczasem w krajach zadłużonych mamy sytuację wyjątkową: im bardziej rząd oszczędza, tnie, tym bardziej uderza to w gopodarkę. Wpada się w spiralę śmierci - wyjaśnił w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem.

Redakcja publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia >>

W wypadku Grecji, zdaniem eksperta, wiadomo było, że kraj musi oszczędzać i pewne jest, że efekty tego będą. - Nie wiadomo było jednak czy MFW ma zażądać tych oszczędności już w ciagu roku, czy rozłożyć na dłużej. Grecja gospodarki okazała się bardzo słaba i 1 proc. oszczędności powodował 1,6 proc. spadku PKB - dodał ekspert w Trójce.

Dlatego najważniejszym pytaniem jest dziś: Jakie narzędzia ma gospodarka europejska by, mimo oszczędności, stymulować rozwój i wzrost?

Jaki wpływ na działanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego ma polityka? Czy podobne błędy ekonomistów oburzają nas dopiero, gdy dotyczą najbliższej rzeczywistości? Posłuchaj całej rozmowy!

W dalszej części audycji:

- Hugo Chavez cierpi na raka i nie może złożyć przysięgi prezydenckiej, ale jego zwolennicy w Wenezueli nie chcą innego lidera. Na czym polega fenomen tego charyzmatycznego przywódcy? - komentuje Kinga Brudzińska z PISM;

- W Czechach wybory prezydenckie - pierwsze bezpośrednie, a nie za pośrednictwem parlamentu. Mamy dziewięciu kandydatów, w tym jednego w całości wytatuowanego. Ale Czechom wcale nie jest do śmiechu - komentuje dr Paweł Ukielski z PAN;

- Lance Armstron wystąpi w programie Oprah Winfrey?

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 12.00.