Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 02.04.2014

Nie marnujmy jedzenia

W co trzeciej polskiej szkole pojawia się problem marnowania żywności. Aby zahamować wzrost tego problemu, należy zmienić codzienne nawyki.
Nie marnujmy jedzeniaflickr/sporkist
Posłuchaj
  • 02.03.14 Dominika Potkańska „Edukacja u podstaw jest najważniejsza. Uczniowie powinni dzielić się posiłkami z innymi (…)”

Rocznie Polacy wyrzucają 9 milionów ton jedzenia. Według raportu opracowanego przez Instytut Millward Brown większość żywności lądującej w szkolnych koszach to kanapki (58%).

Marnowanie żywności w szkołach

Problem marnowania żywności pojawia się również na stołówkach szkolnych, bo porcje są za duże dla dzieci. Uczniowie marnują też sporo produktów ze szkolnej stołówki (np. surówki – 42%, zupa – 34%, kasza/ryż – 33%).

- Bardzo dużo produktów marnuje się już na etapie zbiorów, produkcji, transportu i przetwarzania. Szkoła to zaledwie wierzchołek góry. Są uczniowie, którzy zostawiają kanapki na parapecie oraz tacy, którym tej żywności brakuje. Uczniowie od zdrowej żywności wolą czekoladowe batoniki i słone przekąski – powiedziała Maria Gosiewska, ekspert Banków Żywności.

- Prowadzimy działania, które mają na celu pokazanie jak można przetwarzać żywność i ją odpowiednio przechowywać. Odpowiednie zachowania trzeba kształtować od najmłodszych lat – dodała Dominika Potkańska, ekspert z Instytutu Spraw Publicznych, kooperatywa spożywcza.

Potrzeba edukacji

Społeczeństwo jest jeszcze mało uwrażliwione na problem marnowania żywności. W koszu znajdują się zdrowe i pełnowartościowe produkty.

- Z domu wynosimy postawy, nawyki i odpowiednie wzorce. Edukacja u podstaw jest najważniejsza. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak smaczna i zdrowa żywność ląduje w koszach do śmieci. Pomoc jest bardzo realna tylko trzeba robić to w szybkim tempie – podsumowała Dominika Potkańska.

PR24/Paulina Olak