Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 30.08.2014

Narodowe Czytanie „Trylogii”

Z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie. W tym roku w całej Polsce zorganizowane zostaną spotkania z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza.
Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii PrezydentaMaciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii PrezydentaPR24/MR
Posłuchaj
  • 30.08.14, Maciej Klimczak: „Książka jest ważna w życiu każdego Polaka”

Podczas pierwszej edycji akcji w całej Polsce czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a rok później odbyło się Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W tym roku, prezydent zachęca, aby 6 września zasiąść do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Coraz więcej Polaków czyta

Narodowe Czytanie cieszy się coraz większym powodzeniem. Do tej pory zgłoszonych zostało ponad 850 miejsc, w których będzie czytana „Trylogia”. Każdy, kto zadeklaruje chęć uczestnictwa w akcji, otrzyma pamiątkowy stempel.

– Narodowe Czytanie to nie tylko odczytywanie tekstu. To czytanie bez granic, można je organizować na każdy sposób, który pokazuje kreatywność organizatorów. Są różnego rodzaju akcje, happeningi, bicie rekordów, pokazywanie talentów aktorskich. Również w tym roku mamy cały szereg zgłoszeń i bardzo zachęcających projektów – podkreślał Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Piękno polskiej literatury

Lekturami przewodnimi Narodowych Czytań są dzieła związane z polską historią, kulturą i tradycją. Przywołują one wartości, które są istotne również we współczesnym świecie.

– Naszą intencją jest pokazywanie tego, co jest najpiękniejsze w polskiej literaturze, ale również tego, co ta literatura opisuje, co jest wartością i geniuszem ducha polskości. Nasza tożsamość narodowa, umiejętność działania we wspólnocie jest dla nas bardzo ważna i daje się przełożyć na język współczesności – powiedział Gość PR24.

Narodowe Czytanie artystów

W akcję Narodowego Czytania włączyło się wiele poważanych postaci ze świata sztuki. Wśród wybitnych aktorów, którzy będą lektorami w tegorocznej edycji, jest Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego.

– Myślę, że czytanie jest zjawiskiem szczególnym i społecznym. To dobrze, że czytamy, powracamy do tekstów naszych wielkich i wspaniałych artystów, a ludzie zbierają się żeby tych tekstów słuchać. Jeden dzień możemy spędzić spokojnie, w dialogu. To ważne, że ludzie mogą się organizować, spotykają się – powiedział Andrzej Seweryn, aktor, dyrektor Teatru Polskiego.

Czytanie w Ogrodzie Saskim

Narodowe Czytanie „Trylogii” w Warszawie odbędzie się w Ogrodzie Saskim. Widowisko zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski, a kolejne fragmenty „Potopu” odczytają wybitni aktorzy. Czytaniu będzie towarzyszyła oprawa muzyczna. Nad przygotowaniem całości wydarzenia już po raz trzeci czuwa reżyser Halina Przebinda.

– Będziecie państwo mogli zobaczyć czołówkę polskich aktorów, z wybitnymi interpretacjami. Do tego świetni kompozytorzy, bardzo dobra muzyka, oprawa dźwiękowa. Sam Park Saski również nastraja do czytania i kontemplowania „Potopu” wśród przyrody – stwierdziła w PR24 Halina Przebinda.

AM