Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 16.01.2015

Muzułmanie rozprawią się z radykałami?

Cały świat Zachodu zadaje sobie pytania: Jak zatrzymać ataki islamskich terrorystów? Czy to Muzułmanie powinni rozprawić się z radykalnymi wyznawcami Mahometa? Czy Zachód nie wpadł w pułapkę politycznej poprawności? W „Reszce świata” próbowaliśmy rozstrzygnąć, jaką strategię powinien obrać Zachód, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
Terroryści Państwa Islamskiegofot. flickrscrolleditionTerroryści Państwa Islamskiego/fot. flickr/scrolledition
Posłuchaj
  • 16.01.15 Michał Boni: „Źródłem terroryzmu jest fundamentalizm, ideologiczne przekonania, często religijne, które fundują nienawiść i budują podstawy do przemocy (…)”

Na świecie żyje 1,8 mld Muzułmanów. Radykałowie stanowią 15-35 proc. Mimo że jest to mniejszość muzułmańska, stanowi grupę 300-600 mln ludzi. Zdaniem dziennikarki Fox News Jeanine Pirro, to Muzułmanie, jako społeczność, odpowiadają za tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w paryskiej redakcji magazynu „Charlie Hebdo” i dlatego to oni powinni się rozprawić z islamskimi terrorystami.

–  Musimy ich zabić. Musimy zabić wszystkich radykalnych Muzułmanów. Ty jesteś w niebezpieczeństwie, ja jestem w niebezpieczeństwie. To jest wojna i tylko jedna grupa może ją zatrzymać: Muzułmanie. Musimy ich uzbroić po zęby. Niech oni się tym zajmą – twierdzi amerykańska dziennikarka.

Reakcja świata islamskiego

Punktem zapalnym zamachu w Paryżu była publikacja przez „Charlie Hebdo” karykatur Mahometa. Mimo aktu terrorystycznego z dnia 7 stycznia, czasopismo 14 stycznia po raz kolejny opublikowało obraźliwe dla wyznawców islamu rysunki proroka. Świat muzułmański jest oburzony.

– Nie można publikować takich karykatur. Reakcje bowiem są natychmiastowe. Na przykład w Turcji w jednym z meczetów stambulskich grupa ludzi protestowała przeciwko temu, co zrobił „Charlie Hebdo” i wzywała do dalszych zabójstw. Pochwalała też czyn, którego dokonano 7 stycznia – mówił ze Stambułu Dariusz Rosiak, dziennikarz Polskiego Radia.

Gościem „Reszki świata” był również Michał Boni, europoseł, który mówił, co jest źródłem terroryzmu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Pawła Reszki, Agaty Kasprolewicz, Michała Żakowskiego!

Polskie Radio 24/dds