Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 24.01.2015

Tajemnice obozu Auschwitz

Nowe fakty, a także odkrycia historyczne. Instytut Pamięci Narodowej przedstawił nieznane dotąd ustalenia w sprawie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Są one wynikiem, wznowionego w 2011 roku, śledztwa dotyczącego wyjaśnienia zbrodni popełnianych na więźniach, a także określenia pełnej listy z nazwiskami członków załogi obozu.
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenaufot.flickrfedewildObóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau/fot.flickr/fedewild
Posłuchaj
  • 24.01.15 Łukasz Gramza: „Jedno ze śledztw dotyczy zbrodni na trasie marszu śmierci (…)”.

Po utworzeniu IPN i przejęciu archiwum Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich pracownicy nowo powstałej instytucji odkryli dokumentację śledztw prowadzonych jeszcze do połowy lat 70. ubiegłego wieku. W 2011 roku zdecydowano się na ich wznowienie i ponowne zbadanie niewyjaśnionych spraw.

– Śledztwa dotyczące oświęcimskich zbrodni prowadzone były od 1945 roku. Impet ścigania sprawców tych okrutnych czynów wygasł pod koniec lat 40-tych, gdy skazano członków kierownictwa obozu. Druga fala tropienia winowajców została wznowiona w latach 60-tych. Udało się wtedy zidentyfikować część przestępców, ale nie wystąpiono z wnioskami o ich ekstradycję. Dlatego w połowie lat 70-tych nastąpiło zawieszenie tych śledztw – wyjaśnił Łukasz Gramza, prokurator IPN.

Auschwitz obozem NKWD

Jak przyznał Maciej Korkuć z Biura Edukacji IPN, część obozowej infrastruktury była używana przez Rosjan nawet po 1945 roku. Sytuacja ta pokazuje jak naprawdę wyglądało „wyzwolenie” państwa polskiego spod jarzma nazistowskich Niemiec.

– Nowe władze stworzyły tam dwa obozy NKWD. Wykorzystywane były również budynki obozów w sąsiednich miejscowościach, które wcześniej stanowiły filie KL Auschwitz. Chociażby w Jaworznie utworzono centralny obóz pracy – powiedział Rozmówca PR24.

Dziennik doktora z SS

Wiele istotnych wiadomości na temat funkcjonowania machiny śmierci w Auschwitz-Birkenau dostarczyły zapiski z dziennika Johanna Paula Kremera, który był obozowym lekarzem. Informacje zawarte w pamiętniku w niezwykle drastyczny sposób przedstawiają to, w jaki sposób traktowano osadzonych w obozie ludzi.

– Johann wielokrotnie przyznał, że brał udział w tzw. akcjach specjalnych, czyli gazowaniu nowo przybyłych więźniów. Co najciekawsze, to właśnie ten dziennik był podstawą do skazania Kremera na karę śmierci, a po późniejszych apelacjach na dożywotnie pozbawienie wolności – zaznaczył Janusz Piwowar, historyk.

Obozowe śledztwo w filmie

„Auschwitz-Birkenau. Anatomia zbrodni”, to film dokumentalny, który ukazuje losy śledztwa prowadzonego w Polsce w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców. Jego powstanie związane jest z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia obozu.

– W czasie swojej kariery dziennikarskiej wielokrotnie przebywałam na terenie obozu i za każdym razem zadawałam sobie pytanie o to, w jaki sposób mogło dojść do tych wszystkich okrucieństw, które wydarzyły się w Auschwitz. Podczas realizacji filmu przekonałam się, że próby namierzenia sprawców oraz chęć wymierzenia kary były niesamowicie upolitycznione i natrafiały na wiele nieoczekiwanych przeszkód – dodała Beata Kołaczyk, reżyserka filmu.

 

Polskie Radio 24/db