Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 07.05.2015

Turcja w światowej polityce

Choć Turcja przez niemal całą II wojnę światową była neutralna, to w 1945 roku dołączyła do obozu aliantów. Jednak w Moskwie, w czasie obchodów 70. rocznicy zakończenia największego konfliktu w dziejach ludzkości, zabraknie Recepa Tayyipa Erdogana. O polityce Ankary wobec Rosji i Zachodu w Polskim Radiu 24 mówi Karol Wasilewski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickrQuinn DombrowskiZdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/Quinn Dombrowski
Posłuchaj
  • 07.05.15 Karol Wasilewski: „Turcja przedstawia się jako kraj, który jest ponad podziałami. Chce współpracować z każdym. To jednak jest szalenie trudne (…)”

Turcja jest dziś jednym z ważniejszych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednak Ankara nie unika kontaktów z Moskwą, zwłaszcza w kwestiach gospodarczych. Oba kraje łączy m.in. budowa gazociągu „Turkish Stream”, dzięki któremu rosyjski gaz będzie mógł być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy.

Mimo wspólnych planów gospodarczych, na moskiewskich obchodach zakończenia II wojny światowej zabraknie tureckiej głowy państwa. Kraj będzie reprezentowany przez tamtejszego ambasadora. – Nieobecność Recepa Tayyipa Erdogana jest związana z określeniem przez Władimira Putina rzezi Ormian ludobójstwem – wskazywał Karol Wasilewski. Gość Polskiego Radia 24 mówił także o tym, jak Turcja odnajduje się we współczesnej polityce międzynarodowej.

Polskie Radio 24/mp