Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 04.10.2016

Harmonogram Brexitu. "Ten rozwód nie będzie przyjemny"

Zapowiedziane przez premier Theresę May rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE przed końcem marca 2017 wskazuje na "twardy Brexit", bez zachowania swobody przepływu osób - piszą brytyjskie gazety. Zwracają także uwagę na potencjalne kłopoty polityczne związane z próbą radykalnego opuszczenia UE na własnych warunkach.
Posłuchaj
  • 04.10.2016 Debata poranka: o przebiegu Brexitu. Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, UW), dr Bartosz Rydliński (UKSW), Agata Kasprolewicz (Naczelna Redakcja Publicystki Międzynarodowej Polskiego Radia)
Czytaj także

O Brexicie w "Debacie Poranka" w Polskim Radiu 24 mówili prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski), dr Bartosz Rydliński, (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Agata Kasprolewicz, (Naczelna Redakcja Publicystki Międzynarodowej Polskiego Radia).

Jak wskazywał Bartosz Rydliński Brexit jest na razie faktem medialnym, a nie politycznym. Jego zdaniem, negocjacje w sprawie opuszczenia UE będą długotrwałe i "krwawe". Przyniosą także wiele negatywnych konsekwencji. – Będziemy mieli do czynienia z pogłębiającym się kryzysem politycznym, ale i ekonomicznym. Wielka Brytania staje się w globalnym układzie handlowym wyspą na uboczu - powiedział Rydliński. 

Agata Kasprolewicz podkreślała, że Brexit był buntem przeciwko brytyjskim elitom. – Istniało wielkie rozczarowanie, gniew i frustracja Brytyjczyków na to, jak wygląda brytyjski establishment - mówiła. Jej zdaniem zachowanie dobrych relacji z Wielką Brytanią leży w interesie Unii Europejskiej, ale równocześnie Wspólnota nie może "dać dobrych warunków wyjścia, by nie zachęcać innych państw".

Natomiast prof. Tomasz Grosse zwrócił uwagę na to, że Wielka Brytania zmierza w kierunku twardego rozwiązania, tzw. "hard Brexit". – Wszystko idzie w tym kierunku, że rozwód nie będzie przyjemny, pozbawiony emocji i sympatyczny - podkreślił Grosse. Europeista podkreślił również, że Polsce powinno zależeć na dobrych relacjach z Brytyjczykami, którzy podczas Brexitu będą szukać sojuszników wewnątrz Unii. – Te relacje mogą nam się przydać bez względu na to, co się stanie z Unią. Unia jest w stanie ogromnej destabilizacji i nie wiadomo ile wytrzyma, ile my wytrzymamy w UE - podkreślił Grosse.

W referendum z 23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. W głosowaniu wzięło udział ponad 33,5 mln obywateli i prawie 17,5 mln zagłosowało za opuszczeniem Wspólnoty. Frekwencja wyniosła aż 72,2 proc. Zdecydowanie więcej zwolenników pozostania w UE było tylko w Szkocji i Irlandii Północnej. Brexit ma być uruchomiony w marcu 2017 roku, otwierając rządowi drogę do dwuletnich negocjacji. To oznacza, że koniec marca 2019 roku to ostateczny termin wyjścia Brytyjczyków ze Wspólnoty.


Bartosz Rydliński, Agata Kasprolewicz, Robert Walenciak i Tomasz Grosse/fot.PR24/TB Bartosz Rydliński, Agata Kasprolewicz, Robert Walenciak i Tomasz Grosse/fot.PR24/TB

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/ip

__________________  

Data emisji: 04.10.2016

Godzina emisji: 09:15