Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 11.10.2016

Korzyści i koszty umowy CETA. "W ekonomii i gospodarce nie ma prostych umów”

Umowa handlowa CETA między Unią Europejską a Kanadą - to jeden z głównych punktów wtorkowego posiedzenia rządu. Ministerstwo Rozwoju ma przedstawić informację na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów umowy dla Polski oraz skutków politycznych niepodpisania porozumienia.
Zapowiedź przyjęcia umowy handlowej CETA między UE a Kanadą, wywołało falę protestów w całej Wspólnocie. Na zdjęciu: protestujący w BrukseliZapowiedź przyjęcia umowy handlowej CETA między UE a Kanadą, wywołało falę protestów w całej Wspólnocie. Na zdjęciu: protestujący w BrukseliEASTNEWS/Reporters / QUINET/REPORTER

W Pulsie Gospodarki rozmawiali o umowie CETA Adam Ruciński (BTFG), Piotr Kuczyński (Xelion), Maciej Wośko (Gazeta Bankowa).

Jak wskazywał Adam Ruciński „w ekonomii i gospodarce nie ma prostych umów”. – Przystępujemy do układu, gdzie stworzone są pewne ramy współpracy, to czy dla państwa polskiego to jest okazja, szansa, czy zagrożenie to zależy w dużej mierze od nas. Musimy przystąpić do takiej umowy, jaka ona jest. Problem tkwi w tym, czy jesteśmy w stanie wykorzystać te umowę na tyle, że ta wymiana handlowa będzie korzystna dla obu stron.

Maciej Wośko podkreślił, że na razie widzi w CETA więcej zagrożeń. Jego zdaniem to „umowa między wielkimi korporacjami o zasięgu globalnym”, która „przenosi spór pomiędzy państwami Unii do sądu arbitrażowego”. Wyraził obawę, że Polska znajdzie się pod wpływem strategii dużych koncernów. Korzyści z podpisania umowy umowy nie widzi również Piotr Kuczyński: – Mnie niepokoi najbardziej, że będą podlegały pod ustalenia tego układu wszystkie firmy, które mają istotne interesy w Kanadzie. Zamiast TTIP może być CETA.

Na sam moment ratyfikowania umowy trzeba natomiast zdaniem gości „patrzeć pod kątem politycznym”. – Nie mówimy tylko o za i przeciw, ale również z punktu widzenia politycznego na arenie międzynarodowej. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, rząd podpisze – mówił Adam Ruciński. Jak dodał Kuczyński „Polska nastawi się na to, że ktoś inny to zablokuje”

W rozmowie także o pomysłach ZUS na reformę systemu emerytalnego, rewolucji podatkowej i nowym prezesie Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/ip/pj

___________________

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 10:17