Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 22.10.2016

Bieżeńcy 1915 - zapomniani uchodźcy z polskich ziem

Od 3 do 6 mln osób wzięło udział tzw. bieżeństwie. Określenie to odnosi się do masowej ucieczki ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji w czasie I wojny światowej. O dramacie tego wydarzenia i losach jego uczestników napisała w książce "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" dziennikarka Aneta Prymaka-Oniszk.
Bieżeńcy, fot. B.A. Agte; www.biezenstwo.plBieżeńcy, fot. B.A. Agte; www.biezenstwo.pl
Posłuchaj
  • 22.10.16 22.10.16 Aneta Prymaka-Oniszk: „Bieżeństwo było ogromem ludzkiego nieszczęścia (…)”.
Czytaj także

Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony bieżeńców, jak określano w Rosji uciekinierów. Kulminacyjny moment bieżeństwa przypadł na lato 1915 roku, gdy wojska niemieckie przerwały linię frontu wschodniego. Władze carskie przeprowadziły wtedy zmasowaną akcję propagandową. Ludność cywilna została wezwana do natychmiastowej ewakuacji w głąb Rosji.

– Bieżeńcy wywodzili się ze wszystkich terenów na wschód od Wisły. Całe rodziny spod Białegostoku, Łomży, Ostrołęki, Siedlec, czy Lublina uciekały przed nadciągającymi wojskami niemieckimi. Wydarzenie to dotyczyło również mojej rodziny. Pamięć o nim była przekazywana z pokolenia na pokolenie – powiedziała Aneta Prymaka-Oniszk.

Więcej w nagraniu audycji.

Audycję "Miedzy kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

Między kropkami w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/db

________________

Data emisji: 22.10.16

Godzina emisji: 20.15

Bieżeńcy, fot. B.A. Agte;